WhatsApp-Image-2021-11-08-at-5.25.45-PM-removebg-preview(1)

در خصوص طول عمر واتر پمپ بیشتر بدانید

معمولاً اجزای کوچک موتور نادیده گرفته می‌شوند، ولی بسیاری از همین قطعات کوچک برای این که همه چیز به خوبی پیش برود، از اهمیت زیادی برخوردارند، واتر پمپ هم از آن قطعاتی است که در زمینه خنک کردن موتور نقش بسیار مهمی بازی می‌کند.

اما از یک واتر پمپ چقدر می‌توان انتظار کار کردن داشت؟

واتر پمپ پیوسته کار می‌کند و باعث می‌شود موتور بتواند حرارت بسیار زیادی که از فرایند احتراق ناشی می‌شود را تحمل کند، هنگامی که موتور روشن است، واتر پمپ آب و ضد یخ موجود در رادیاتور را درون سر سیلندر و پوسته موتور به گردش در می‌آورد تا دمای موتور پایین بیاید، بعد از این که مایع خنک کننده از میان موتور عبور کرد، دوباره به رادیاتور بازگردانده می‌شود تا قبل از ورود مجددش به موتور، خنک شود.

وقتی صحبت از طول عمر واتر پمپ به میان می‌آید، باید گفت واتر پمپ دوام زیادی دارد.

بهتر است بدانید واتر پمپ را یا تسمه به طور مستقیم به کار می‌اندازد یا از طریق چرخ دنده های سینی جلو موتور به واتر پمپ متصل شده ، و پروانه داخلی آن را می‌چرخاند.

از آن جایی که از کار افتادن واتر پمپ می‌تواند اثرات مخربی روی موتور داشته باشد، خودروسازان نهایت تلاش‌شان را می‌کنند تا طول عمر آن‌ها را بالا ببرند.

این را به خاطر بسپارید که مخلوط ضدیخ پایه ی روغنی ؛ بین هشت تا دوازده درجه ی سانتی گراد سیستم خنک کننده موتور را خنک تر نگه میدارد، پس هرچه میزان ضد یخ در موتور بیشتر باشد دمای قطعات پایین تر می باشد و عمر واتر پمپ بیشتر میشود.

برای این که با مشکل از کار افتادن واتر پمپ روبرو نشوید باید به چند علامت هشدار دهنده توجه داشته باشید…

  • اولین علامت این است که آب رادیاتور از اطراف واتر پمپ نشت کند. هرگاه پمپ از کار بیفتد، سوراخ‌هایی که روی جداره آن قرار دارند، نشت می‌کنند.
  • علامت هشدار دهنده دیگر، این است که واتر پمپ بیش از معمول سر و صدا کند. این صدا در اثر این است که پروانه داخلی معیوب است یا خوب به شفت گرداننده متصل نشده است.

احتمال کمی وجود دارد که خودتان مجبور بشوید عیب و ایراد واتر پمپ را پیدا کنید، ولی به خاطر داشته باشید بهتر است طبق توصیه کمپانی سازنده خودرو، در کیلومتر های توصیه شده آن را عوض کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×
مدیر فروش
2 +