پست شده در نکات ایمنی خودرو

کارایی سیستم 4matic در مرسدس بنز

سیستم 4matic نام تجاری نوعی از سیستم دو دیفرانسیل (AWD) در خودروی مرسدس بنز است که کاربرد این سیستم برای جلوگیری از لغزش و سر خودرن خودرو در جاده‌ های لغزنده می باشد.

در واقع خودروهای مجهز به سیستم 4Matic قادر می باشند که نیرو تولید شده توسط موتور ماشین را به هر چهار چرخ (AWD) منتقل نمایند و البته این اختصار فقط توسط مرسدس بنز استفاده می شود.

در حال حاضر کلیه خودروهای مرسدس بنز به گیربکس خودکار مجهز شده اند و اگر به سیستم چهارچرخ متحرک نیز مجهز باشند، می توان به آنها لقب 4Matic را داد.

سیستم 4matic نخستین بار در خودروهای کلاس E مرسدس بنز در سال 1986 استفاده شد و سفارش این سیستم در مدل های 2.6 و 3 لیتری مرسدس بنز کلاس E امکان پذیر بود.

اولین نسل از 4Matic یک سیستم الکترونیکی بود که با سیستم 4WD همکاری می کرد و در صورتی که ماشین در حال لیز خوردن روی جاده بود، به کمک سیستم 4matic خودرو را کنترل می کرد.

در اصل سیستم دیفرانسیل مرکزی از دو کلاچ برخوردار می باشد که هر یک از آنها به صورت هیدرولیکی و جداگانه کار می کنند. در واقع در این صورت پیشرانه خودرو قادر میباشد صد در صد نیرو را به چرخ های عقب منتقل کند و انتقال نیرو را از حالت 4WD به 2WD تغییر داد.

این در حالی است که در حالت انتقال نیرو به چهارچرخ (4WD)، نیروی پیشرانه به دو صورت بین دیفرانسیل جلو و عقب تقسیم می گردد. در حالت اول 35 درصد از نیروی پیشرانه به چرخ های جلو و 65 درصد به چرخ های عقب و در حالت دوم 50 درصد به چرخ های جلو و 50 درصد به چرخ های عقب منتقل می شود.

البته گفتنی است در سیستم 4Matic ورودی هایی را از سه کانال سیستم ABS و چرخش فرمان می گیرد و به کمک آن ها اقدام به چگونگی عکس العمل در شرایط خاص می کند.

ماشین های به نسبت جدید مرسدس بنز از نسل سوم سیستم 4matic پیشرفته بهره می برند و در حال حاضر این سیستم پیشرفته در مرسدس های کلاس E، C، CLS، R، S، CL و Viano به کار رفته است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
مدیر فروش
2 +