WhatsApp-Image-2021-11-08-at-5.25.45-PM-removebg-preview(1)

اطلاعات درباره پراید111

بی‌شک، خانواده پراید را می‌توان پرفروش‌ترین خودرو بازار داخلی نامید. اما در دو سال گذشته، این خودرو نوستالژیک در انواع مدل‌ها، با سخت گیری‌های سازمان استاندارد و پلیس راهور ناجا، به اجبار می‌بایست خط تولید گروه صنعتی سایپا را ترک کند.

نخستین مدل این خودرو که خط تولید سایپا را برای همیشه ترک خواهد کرد، 111 نام دارد.

پیرامون همین موضوع، طبق سرویس جدیدی که از سوی وب سایت تحیلی خبری چرخان با عنوان مشاوره و راهنمایی در زمینه خرید خودروهای بازار داخلی کشور تهیه و تدارک دیده شده است، حال به سراغ بررسی پراید 111 می‌رویم و با نگاهی دقیق‌تر به این مدل، نکات مهم در رابطه با خرید این خودرو را عنوان خواهیم کرد.

هدف از ساخت این خودرو چه بود؟

در واقع پراید 111 نمونه هاچ‌بک پراید صندوقدار است که این مدل برای نخستین بار در اوایل دهه 70 شمسی توسط کمپانی کیا موتور کره جنوبی وارد بازار خودرویی کشور شد است و پراید 111امروزی حدود 7 سال قبل به‌عنوان فیس لیفت پراید هاچ‌بک به بازار داخلی کشور عرضه شد است. لازم به ذکر است که پراید 111 در اصل مدل هاچ‌بک 132 (صندوق دار) است.

مشخصات فنی پراید 111 چگونه است؟

در واقع پراید 111هاچ‌بک تفاوتی را در بخش فنی و عملکردر با نمونه صندوقدار خود یعنی 132 دارا نبوده و و این خودرو از همان پیشرانه چار سیلندر 8 سوپاپ با حجمی برابر با 1323 سی‌سی بهره می‌برد که این موتور قادر است قدرتی برابر با 65 اسب بخار در 5300 دور در دقیقه و گشتاوری برابر 103 نیوتن متر را در 2800 دور در دقیقه تولید کند.

همچنین، این نکته را نیز می‌بایست یادآور شد که پیشرانه این خودرو قدیمی بوده و منسوخ شده است و به‌جرات می‌توان گفت که این موتور از استانداردهای لازم برای تولید برخوردار نیست! در همین رابطه، شتاب صفر تا صد این خودرو برابر با 14.1 ثانیه بوده و حداکثر سرعت آن حدودا برابر با ۱۸۰ کیلومتر در ساعت است.

در رابطه با مصرف سوخت این خودرو نیز می‌توان این‌گونه گفت که پراید 111 هاچ‌بک با توجه به پیشرانه ضعیف خود، از مصرف سوخت نسبتا بالایی برخوردار بوده است که طبق نمودار، مصرف بنزین این خودرو در مسیرهای شهری برابر با 8.9 لیتر و در مسیرهای خارج شهری و اتوبان برابر با 6.0 لیتر در هر 100 کیلومتر بوده و میانگین مصرف پراید 111 در سیکل ترکیبی برابر با 7.3 لیتر است که این اعداد و ارقام برای چنین پیشرانه ضعیف و کم حجمی در حال حاضر عددی بسیار بد قلمداد می‌شود. (لازم به یاداوریست که در حال حاضر111با کد اتاق SE همانند برادر صندوق دار خود تولید می‌شود)

قیمت پراید 111 هاچ‌بک در بازار چقدر است؟

در حال حاضر پراید 111 هاچ‌بک همان‌گونه که گفته شد، با مدل ساختاری 1397 و کد اتاق SE عرضه می‌شود و قیمت آن تا بدین لحظه در بازار خودرویی کشور در نمونه صفر کیلومتر برابر با 23 میلیون و 400 هزار تومان اعلام شده است (در رنگ سفید)

اما اگر بخواهیم با بودجه ای کمتر از 19 میلیون تومان بر فرض مثال، یک پراید 111هاچبک را خریداری کنیم، می‌بایست به سراغ کدام یک از مدل‌های این خودرو برویم؟ در پاسخ به این سوال باید این‌گونه گفت که با این بودجه در حال حاضر می‌توان مدل 1394 این خودرو را با کد اتاق فعلی یعنی همان SE تهیه نمود.

البته مدل عنوان شده می‌بایست دارای کارکردی کمتر از 60 هزار کیلومتر بوده و در سلامت کامل ظاهری و موتوری قرار داشته باشد. (منظور از سلامت ظاهری تصادف، رنگ شدنی و ضربه و منظور از سلامت موتوری کارکرد خودرو به صورت منظم و بدون کوچک ترین ایران است) البته این نکته نیز لازم به یاداوریست که در خرید خودروهای دسته دوم این چنینی، حتما بیمه نامه بلند مدت خودرو (دارای اعتباری بیش از 7 ماه از تاریخ صدور) را نیز در نظر بگیرید، زیرا این امر موجب صرفه جویی در هزینه‌های جانبی در چندین ماه نخست می‌شود.

اما حال اگر شخصی بخواهد این خودرو را با شرایط اقساطی و کوتاه مدت تهیه نمایید به چه صورت میبایست عمل کند؟ در پاسخ به این سوال، گفتی است که خریدار می‌بایست طبق اعلام شرکت سازنده (گروه خودروسازی سایپا و دفاتر فروش مجاز این شرکت)، مبلغی را به‌ عنوان نیمی از ارزش خودرو نزد شرکت پرداخت نماید و اقساط مورد نظر را بسته به نوع پرداخت، از سه گزینه ۹ ماهه، ۱۲ ماهه و ۲۴ ماهه با سودهایی به ترتیب ۱۸، ۲۰ و ۲۲ درصد انتخاب نماید که شیوه پرداخت اقساط در گزینه‌ای همچون ۲۴ ماهه یا همان دو ساله، به‌صورت ۴ چک با موعد پردخت ۶ ماهه خواهد بود. (لازم به یاداوریست که در حال حاضر امکان فروش اقساطی برای پراید 111هاچ‌بک وجود ندارد و خریداران تنها می‌توانند این خودرو با با موعد تحویل 3 الی 6 ماهه خریداری نمایند)

هزینه نگهداری پراید111 هاچ‌بک به چه صورت است ؟

در رابطه با هزینه‌های نگهداری این خودرو می‌توان این‌گونه گفت که همانند مدل‌های 131 و 132، هزینه نگهداری پراید 111 هاچ‌بک نیز بسیار ارزان بوده و مبلغی که مالک این خودرو برای سرویس‌های دوره‌ای خودرو خود مابین 4950 الی 5700 هزار کیلومتر می‌بایست پرداخت نماید، حدودا برابر با 55 الی 70 هزار تومان خواهد بود. (لازم به ذکر است که سرویس‌های دوره‌ای این خودرو شامل تعویض روغن موتور، تعویض فیلتر روغن، تعویض فیلتر هوا و…. بوده و بررسی های قطعات مصرفی آن نیز شامل لنت ترمز، صفحه کلاج تسمه و .. می‌شود) در رابطه با هزینه تعویض لاستیک این خودرو در صورت نیاز و یا ترکیدگی نیز می‌بایست این‌گونه گفت که سایز استاندارد تایرهای پراید 111 هاچبک برابر با 165 بوده و قیمت هر جفت از لاستیک های این خودرو برابر با 295 الی 320 هزار تومان اعلام شده است (قیمت اعلامی مربوط به برندهای تایر سایز ایرانی همچون کویر، بارز، یزد و … است)

در رابطه با دیگر هزینه‌های پراید 111هاچ‌بک همچون بیمه‌نامه نیز می‌توان این‌گونه گفت که در صورت خرید این خودرو به‌صورت صفرکیلومتر و فاقد بیمه شخص ثالت (شرکتهای بیمه‌ای همچون ایران، دانا، معلم، آسیا، البرز و…)، خریدار می‌بایست مبلغی برابر با ۱ میلیون و ۱۱۲ الی ۱۱۶ هزار تومان را برای بیمه کردن اتومبیل خود به‌مدت یکسال پرداخت نماید.

معایب پراید 111 هاچبک چیست؟

در رابطه با ایرادات این خودرو نیز می‌توان این‌گونه گفت که با توجه به یکسان بوده تمامی قطعات این خودرو با دیگر مدل‌های پراید ، معایبی همچون جلوبندی ضعیف، بی‌کیفیت بودن اتاق داخلی، کیفیت پایین ساخت قطعات و ایمنی پایین همواره به همراه پراید 111 هاچ‌بک خواهد بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×
مدیر فروش
2 +