پست شده در اطلاعات قطعات یدکی خودرو

بلبرینگ چیست؟

بلبرینگ از دو کلمه ball  و  bearing   تشکیل شده است  که در لغت فارسی به معنای یاتاقان توپی می باشد . تا به حال به  این نکته توجه کرده اید که چرا اجسام بزرگ و وسایل مکانیکی و چرخ های اتومبیل ها و ماشین های سنگین به راحتی به حرکت در می آیند  و به نرمی حرکت می کنند .؟ بله اکثر این اجسام سنگین به واسطه ی وسیله ی بسیار کارامدی به نام بلبرینگ به چرخش در می آیند . بلبرینگ در محیط پیرامون ما بسیار دیده می شود . اگر برای به حرکت در آوردن اجسام از بلبرینگ استفاده نشود لوازم مورد استفاده برای چرخش در سریعترین زمان ممکن نیاز به تعویض داشته و بلبرینگ یکی از اختراعات بسیار مفید انسان می باشد .با به کار گیری بلبرینگ به این نتیجه میرسیم که به گردش در آوردن بسیار راحت تر از ساییدن آنها به یکدیگر می باشد .

بلبرینگ چیست؟

اجزای اصلی بلبرینگ :

بلبرینگ تشکیل شده از قفسه ، ساچمه ، رینگ خارجی ، کاسه نمد فلزی و رینگ داخلی می باشد .

بلبرینگ چیست؟

انواع بلبرینگ :

بلبرینگ ها بصورت کلی به دو دسته بلبرینگ و رولبرینگ تقسیم می شوند که هر کدام از این نوع به چند دسته تقسیم می شوند . جهت مشاهده انواع رولبرینگ و بلبرینگ به صفحه بلبرینگ مراجعه نمایید .

اصول استفاده از بلبرینگ :

روش استفاده و به کاربری بلبرینگ بسیار ساده می باشد و ازبهترین راه های چرخش و کاستن اصطکاک می باشد . مثال : برای به گردش در آوردن چرخ های اتوموبیل در صورت نبود بلبرینگ باید فلز دور چرخ با قدرت چرخیده شود و باعث حرکت خودرو شود . به این فکر کنید که اگر بلبرینگ در این میان نبود چه اتفاقی ممکن بود روی دهد !! در صورت نبود بلبرینگ قطعات بسیار سریعتر فرسوده می شدند و حداکثر سرعت خودرو ها و چرخش لوازم بسیار کم بود . با استفاده از بلبرینگ به گردش در اوردن اجسام سنگین بسیار ساده تر از سایش بدون واسطه هست . 

در عکس زیر نمایی از یک بلبرینگ ساده قرار گرفته شده

بلبرینگ چیست؟

بار وارد شده بر بلبرینگ ها :

بار وارد شده بر بلبرینگ ها بطور کلی به سه نوع radial (شعاعی )   و  axial (محوری)   و  redial  & axial یا moment به معنی در لحظه  تقسیم بندی شده که هر کدام از این نوع فشار بستگی به نوع و کیفیت بلبرینگ و روش های استفاده دارد .

بلبرینگ چیست؟

بلبرینگ با تحمل بار radial یا شعاعی  :

در عکس زیر فشار وارد شده بر بلبرینگ را بصورت radial    مشاهده می کنیم که بار بصورت شعاعی بر بلبرینگ فشار وارد می کند . اصولا برای این نوع استفاده بیشتر جهت موتورهای الکترونیکی مانند موتور کولر و آب و… استفاده می شود .

بلبرینگ چیست؟

بلبرینگ با تحمل بار axial یا شعاعی  :

در این نوع بلبرینگ با تحمل بار بر روی ناحیه ی اتصال دو قرقره می باشد که در شکل زیر مشاهده می نمایید . این نوع بلبرینگ در صندلی های گردان ، دستگاه های سرگرمی شهربازی ، هارد دیسک ها و… کاربرد دارد .

بلبرینگ با تحمل بار لحظه ای moment load : 

در برخی از شرایط نیاز به بلبرینگی داریم که هر دو نوع فشار را متحمل شود . به عنوان مثال در چرخ خودرو ها بلبرینگی نیاز است که هم وزن و هم فشار از نواحی را متحمل شود . در عکس زیر مشاهده کنید

بلبرینگ چیست؟

بنابراین در بصورت کلی 3 نوع بلبرینگ وجود دارد که دارای تحمل بار  thrust   و readial    و یا هر دو را در بر بگیرد . بلبرینگ کاربردهای فراوانی در بخش های مختلف دارد جهت مشاهده کاربرد بلبرینگ به بخش کاربرد بلبرینگ مراجعه نمایید . در مقالات بعدی در مورد بلبرینگ بیشتر صحبت خواهیم کرد .

رول پخش پارسیان اولین وارد کننده بلبرینگ و گریس های صنعتی در ایران مرکز پخش انواع بلبرینگ و رولبرینگ و گریس های صنعتی و….

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
مدیر فروش
2 +