WhatsApp-Image-2021-11-08-at-5.25.45-PM-removebg-preview(1)

وظیفه سیستم ترمز CBC در خودرو

سیستم ترمز CBC اولین بار توسط شرکت بی ام و معرفی شد و در حقیقت نوعی مکمل برای سیستم ABS بشمار می‌ آید. سیستم CBC اختصار از کلمه های Corner Braking Control است، که به معنی کنترل ترمز گیری در پیچ ترجمه شده است. 

وظیفه اصلی سیستم CBC ، توزیع متناسب نیروی ترمز در حین ترمز کردن در سر پیچ ها می باشد. در واقع تعادل وزنی خودروها در زمان پیچیدن برهم می خورد و چرخ‌ های بیرونی فشار بیشتری را متحمل می شوند و بر همین اساس چرخ های داخلی پیچ وزن و فشار کمتری را تحمل می کنند. از این رو وجود این سیستم می تواند کمک شایانی به حفظ تعادل خودرو در مسیرهای پر پیچ و خم کند.

از آنجایی که می دانید هر چه شعاع یک دایره بیشتر باشد، محیط آن نیز بیشتر است؛ بنابراین اگر خودرویی محیط یک دایره را طی کند، چرخ هایی که خارج دایره هستند چون در شعاع بیشتری از مرکز دایره قرار دارند، مسیر بیشتری را باید بپیمایند. از این رو چرخ های بیرونی گردش بیشتری نسبت به چرخ های داخلی پیچ دارند.

حال فرض کنید راننده ای در مسیر پیچ اقدام به ترمز گیری کند ، در این حالت سیستم ترمز، فشار هیدرولیک مساوی را در هر محور به چرخ‌ های طرفین وارد می کند ، اما در حقیقت چون چرخ های بیرونی پیچ ، فشار بیشتری را متحمل می شوند بنابراین باید فشار هیدرولیک بیشتری را نیز دریافت نمایند.

در این شرایط سیستم ترمز CBC قادر خواهد بود نیروی ترمز متناسب با فشار وارده بر چرخ ها را بین چرخ های طرفین توزیع نماید تا خودرو در حالت پایدارتری قرار گیرد. البته گفتنی است کاربرد این سیستم در خودرو‌های شاسی‌ بلند که مرکز ثقل بلند و وزن زیادی دارند بیشتر حائز اهمیت است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×
مدیر فروش
2 +