WhatsApp-Image-2021-11-08-at-5.25.45-PM-removebg-preview(1)

شناسایی عامل های تهدید کننده رنگ خودرو

عامل های از بین برنده رنگ خودرو در دو دسته شیمیایی و فیزیکی بخش بندی می شوند:

عامل های شیمیایی که عموما موجب بیشترین آسیب را به رنگ بدنه خودرو می باشند عبارتند از:

باران اسیدی ، اشعه ماورای بنفش ، اکسید شدن ، استفاده از واکس و پولیش نامناسب ، مایع شستشوی نامناسب

باران اسیدی

حتمن تاکنون شاهد کثیفی خودرو پس از بارش باران بوده اید ، در حقیقیت قطراتی که معمولا روی خودرو می‌ نشیند و بعد از مدتی خشک می‌ شود و ما نیز به آن توجه نمی‌ کنیم، باقیمانده باران اسیدی است. در واقع قطرات باران یا برف با جذب آلاینده ها و آلودگی‌ های محیطی نظیر اسید سولفوریک و اسید نیتریک روی خودرو و هر جسمی می‌ نشیند که گفتنی است این پدیده صبح هنگام در موقع نشستن قطرات شبنم نیز وجود دارد.

در حقیقت آلاینده‌ها به دلیل سنگینی در انتهای قطره جای می‌ گیرند و در این صورت باید گفت که به طور مستقیم با سطح رنگ خودرو در تماس هستند، که بر اثر تابش نور خورشید، آب تبخیر و اسید غلیظ می‌ شود و موجب ایجاد رد و اثری (Etching) روی لایه شفاف می‌ گردد که این اثر روی سطح رنگ باقی می‌ ماند. که در این صورت توصیه می‌شود بعد از بارش باران یا برف حتمن در اولین فرصت خودرویتان را بشویید.

اشعه ماورای بنفش

تابش خورشید به عنوان خطرناک‌ ترین عامل محیطی از بین برنده لایه شفاف روی رنگ شناخته شده است که موجب تخریب رزین و زرد شدن لایه شفاف می‌ گردد. برای جلوگیری از این عامل توصیه می‌شود در طول روز خودرویتان را در سایه قرار دهید و یا از پوشش استفاده نمایید.

اکسید شدن

در واقع این رویداد در خودروهایی که فاقد لایه شفاف هستند، دیده می شود که قادر است  سطح رنگ دارای پیگمنت را به مرور زمان اکسید و مات کند. که البته با استفاده از پولیش می‌توان این لایه اکسید را از بین برد و سطح رنگ را دوباره براق کرد.

استفاده از مایع شوینده نامناسب

در این خصوص باید گفت برخی افراد توجهی در انتخاب مایع شست و شوی خودرویشان ندارند و حتی دیده شده برخی افراد  خودرویشان را با مایع ظرفشویی می‌ شویند که سبب خرابی قطعات لاستیکی، پلاستیکی و رنگ می‌ شود. همچنین در برخی از کارواش ها به جای برس از شوینده‌های قوی استفاده می‌ شود، که این امر موجب آسیب رنگ خودرو می شود. 

در انتخاب شوینده خودرو به نکات زیر توجه کنید:

1- بهتر است شوینده خودرویتان قدری قلیایی باشد تا مواد اسیدی سطح جاده را که روی خودرو می نشیند، خنثی کند، همچنین از روان کنندگی مناسب برای حفاظت لایه شفاف از خط و خش و اثرات مارپیچی برخوردار باشد.

2- فاقد موادی باشد که پس از خشک شدن روی خودرو اثری از خود به جای می‌گذارند. همچنین بهتر است دارای ماده براق کننده برای حفظ براقیت و خشک شدن سریع باشد.

استفاده از واکس و پولیش نامناسب

با وجود برخی از واکس‌ ها و پولیش‌ ها که دارای مواد نفتی‌ اند، سطح رنگ آسیب می رسد، که در این مورد باید دقت لازم در انتخاب و خریداری واکس و پولیش مناسب داشت.

عوامل فیزیکی بیشتر شامل روش های غلط شستشوی خودرو می شود:

استفاده از برس‌ های دوار در کارواش‌ ها باعث ایجاد اثر مارپیچی روی سطح لایه شفاف خودرو می‌ شود. توصیه می شود به کارواش‌هایی که از آب با فشار بالا استفاده می‌ کنند، مراجعه نمایید. همچنین استفاده از دستمال‌ مناسب نظیر میکروفایبرها گزینه خوبی می تواند باشد چراکه استفاده از دستمال هایی که تار و پود متراکم ندارند باعث به تله افتادن سنگریزه‌ها و ایجاد خط و خش روی لایه شفاف می‌ شود.

نکاتی برای شستشوی خودرو با کمترین آسیب به لایه شفاف رنگ:

1- توصیه می شود ابتدا چرخ‌ های خودرویتان را بشویید و سپس بقیه قسمت‌ ها را با تعویض دستمال و ظرف آب شست و شو دهید چون غبارهای حاصل از ترمز بسیار خورنده‌ اند.

2- ابتدا از خنک بودن خودرویتان اطمینان حاصل نمایید ، همچنین شست و شو را حتی‌المقدور در سایه انجام دهید. زیرا که سطح گرم خودرو باعث تبخیر سریع آب و باقی ماندن املاح موجود در آن روی رنگ می گردد.

3- پس از شستن چرخ‌‏ها، دستمال و آب را تعویض و شستن را از بالا به پایین آغاز کنید.

4- در انتهای کار، کل سطح خودرو را با آب بشویید و سپس آن را خشک نمایید.

5- بهتر است برای خشک کردن از حوله‌ ای با الیاف ریز و متراکم استفاده نمایید. آن را روی سطح پهن کنید و به سمت خود بکشید و پس از جمع کردن، آبگیری کنید. این روش، اثر مارپیچی را در سطح لایه شفاف کاهش می‌ دهد.

6- همچنین توصیه می شود علاوه بر شستشوی خودرو، برای زدودن اکسید و حفظ براقی رنگ خودرویتان، سالی یک یا دو مرتبه سطح لایه شفاف پولیش بخورد و به منظور حفاظت آن واکس زده شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×
مدیر فروش
2 +