پست شده در خودرو های روز دنیا

نحوه اجاره خودرو در اروپا به همراه قوانین و راه‌کارها‌ی کاهش هزینه

وقتی صحبت از مسافرت پیش می­آید، رقابت تنگاتنگی مابین هزینه و رفاه صورت می­پذیرد که با توجه به مقصد و تعداد همسفران و علت اصلی مسافرت این رقابت برنده یا بازنده متفاوت خواهد داشت. از جمله عوامل تاثیرگذار بر کیفیت سفر انتخاب وسیله حمل ونقل مناسب است، که با توجه به طول مسیر از هواپیما گرفته تا خودرو متفاوت خواهد بود. در سفرهای شهری و بین شهری انتخاب خودرو جهت مسافرت، میتواند مزایای قابل ملاحظه ای داشته باشد که تاثیر قابل توجهی بر کیفیت و لذت بردن از مسافرت دارد. در ادامه به ارائه راهکارهای ساده و کابردی جهت اجاره خودرو در اروپا پرداخته شده است.

از کجا شروع کنیم؟

در وهله اول، اجاره خودرو امری بسیار ساده به نظر می­رسد که شما با مراجعه مستقیم به یکی از شعب شرکتهای اجاره خودرو در اروپا همچون Europcar، Flizzr، Goldcar، Hertz و یا وب سایت آنها مبادرت به اجاره خودرو می­نمایید. منتها به یکباره با گزینه های متفاوتی روبه رو می‌­شوید که بدون داشتن آگاهی کافی از هریک از آنها، هزینه اجاره­‌بها شما به یکباره افزایش قابل توجهی می­‌یابد.

مدارک لازم برای اجاره خودرو در اروپا

نخستین مرحله همراه داشتن مدارک مورد نیاز برای اجاره خودرو می­‌باشد. داشتن گواهینامه معتبر بین المللی، کارت اعتباری بین المللی (کردیت کارت) و همراه داشتن مدرک شناسایی معتبر همانند گذرنامه از مهمترین مدارک لازم جهت اجاره خودرو در اروپا می­‌باشد.

باید توجه داشت که از جمله عوامل تاثیرگذار بر اجاره بها خودرو سن راننده می‌­باشد. در محدوده سن زیر ۳۰ سال و یا بیشتر از ۶۵ سال، متقاضی روزانه هزینه اضافی جهت اجاره باید پرداخت کنید. نکته دیگری که باید مد نظر قرار دهید انتخاب تعداد راننده و ذکر نام آنها در قرارداد اجاره خودرو می‌­باشد. زیرا خدمات بیمه ای ذکر شده در قرار داد فقط شامل اسامی رانندگان ذکر شده در قرارداد می­شود. در صورت بروز حادثه توسط راننده دیگر، قرارداد بیمه هیچ هزینه­ای را پوشش نخواهد داد.

europcar یوروپکار

بیمه خودرو

تمامی خودروهای اجاره­ای دارای پوشش بیمه­‌ای (سرقت و تصادف) تا سقف معینی با توجه به شرایط و نوع خودرو می­‌باشند. علت درخواست کارت اعتباری از سوی شرکتها مسدود کردن مبلغی جهت پوشش دادن مابقی مبلغ بیمه می‌­باشد، که در صورت بروز خسارت تا سقف مورد نظر از کارت اعتباری شما کسر خواهد شد، البته می‌توان با خرید بیمه تکمیلی در صورت بروز حادثه از مزایای آن استفاده کرد. در صورت داشتن کارت اعتباری خرید بیمه تکمیلی اجباری نیست، اما با توجه به اینکه اکثر هموطنان عزیز از داشتن کارت اعتباری بین المللی محروم هستند، شرکتهای پشتیبان از ارائه خدمات اجاره در صورت نداشتن کارت صرف نظر می­‌کنند، راه حل این مشکل خرید بیمه تکمیلی خودرو می­باشد که تا حدی موجب افزایش هزینه شما خواهد شد.

انتخاب گزینه سوخت خودرو

از جمله موارد که باید مورد توجه قرار گیرد Fuel policy و انتخاب گزینه سوخت می باشد. به صرفه ترین گزینه در این حالت انتخاب گزینه Fuel to Fuel  می‌­باشد در این حالت شما خودرو را با باک پر تحویل گرفته و با باک پر تحویل می­‌دهید بدون آنکه هیج هزینه اضافی پرداخت کنید. انتخاب گزینه Pre-Purchase (partial refund) در ابتدا جذاب به نظر می‌­رسد چون بدون پر کردن باک، خودرو را می­توانید تحویل دهید اما باید این نکته را توجه کنید که علاوه بر مبلغ سوخت، مبلغی به عنوان refuelling charge  جهت استفاده از این خدمات باید پرداخت کنید که این هزینه معمولا از ۱۰ تا ۲۰ یورو متغیر است. با انتخاب گزینه  Quarter to Quarter شما می­‌توانید خودرو با یک چهارم سوخت تحویل گرفته بدون پرداخت هزینه refuelling charge تحویل دهید اما در صورت اینکه باک خودرو شما بیشتر از میزان تحویلی سوخت داشته باشد هیچ هزینه به شما بازپرداخت نخواهد شد. از طرفی انتخاب نوع سوخت خودرو می‌تواند موجب کاهش هزینه مسافرت شما شود، در چنین مواردی الخصوص انتخاب خودرو دیزل بسیار مقرون به صرفه می‌­باشد.

مسافت مجاز

مسافت مجاز قابل تردد

Mileage allowance یا همان میزان مسافت مجوزدار، از دیگه موارد کلیدی در اجاره خودرو هست که به دو گزینه محدود و نامحدود تقسیم میشود. در گزینه محدود، شما در صورت رانندگی بیشتر از میزان ذکر شده در قرارداد می بایست مبلغی اضافی در ازا هر کیلومتر پرداخت کنید. البته باید توجه داشت هزینه اجاره اینگونه خودروها اندکی ارزان تر است و در صورتی که مسافت کوتاهی برای طی شدن دارید می­توانید با انتخاب آن در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

در شرایط خاص شما می­توانید از پیشنهادهای ویژه نیز استفاده کنید که از جمله آنها می توان به تخفیف های ویژه در ایام مخصوصی از سال و یا داشتن حق راننده اضافی رایگان  (Free additional driver) اشاره کرد.

در صورتی که قابلیت پرداخت عوارض بزرگراه به صورت خودکار در کشور مورد نظر وجود داشته باشد شما می­توانید در صورت داشتن کارت اعتباری از شرکت اجاره خودرو بخواهید که قابلیت پرداخت عوارض به صورت خودکار را برای شما فعال کند که معمولا هزینه فعال کردن این قابلیت حدود ۲ یورو در هر روز می­‌باشد.

تحویل خودرو

در زمان تحویل خودرو حتما تمامی خودرو را به دقت بازرسی کنید و در صورت مشاهده هرگونه حتی کوچکترین رنگ پریدگی، خراش در بدنه از اپراتور بخواهید که محل دقیق آن را در قرار داد ذکر نماید تا در زمان تحویل خودرو متحمل جریمه اضافی نشوید. باید متذکر شد که حتما تمامی مدارک قرارداد را حداقل تا یک ماه پس ازتحویل خودرو نزد خود نگه دارید.

خرید خودرو

جریمه دیرکرد در تحویل خودرو

اکثرا شرکتهای اجاره خودرو معمولا یک تا دوساعت دیرکرد در تحویل خودرو را مشمول جریمه نمی­‌دانند پس اگر کمی تاخیر داشتید با مشکل خاصی مواجه نمی­‌شوید.

در اکثر خودرو­های اجاره­ای سیستم GPS خودرو غیرفعال است و در صورت نیاز، میبایست هزینه اضافی روزانه بابت آن پرداخت کنید، در چنین حالتی برای کاهش هزینه استفاده از سیستم GPS تلفن همراه توصیه می­شود، اما پیشنهاد می­شود پیش از آغاز سفر مبادرت به دانلود کامل مسیر در گوگل مپ جهت استفاده در حالت آف لاین نماید  تا با توجه به هزینه رومینگ، حجم اینترنت مصرفی شما کاهش قابل ملاحظه‌­ای یابد.

در ادامه به چند نکته کلیدی جهت کاهش مبلغ اجاره پرداخته شده است.

مقرون به صرفه ترین راه اجاره خودرو استفاده از وب سایتها و یا آپلیکیشن های اجاره خودرو همچون و یا می­باشد. اجاره خودرو باید با برنامه ریزی قبلی حداقل حدود یک ماه قبل از سفر صورت گیرد. این عمل موجب کاهش قابل توجه مبلغ پرداختی می­شود البته استثنا در از زمینه، اجاره در ماه آگوست و یا تعطیلات کریسمس می­باشد. البته اگه برای مدت چند روزه قصد اجاره خودرو را دارید می­توانید تاریخ شروع اجاره خوردو را یک یا دو روز قبل از شروع تعطیلات ذکر نمایید به عنوان مثال اگر تعطیلات از شنبه شروع می­شود شما می توانید تاریخ اجاره خودرو را از روز جمعه و با پنج شنبه لحاظ کنید این عمل در حالت عادی هزینه اجاره خودرو تا نصف کاهش می­دهد.

از دیگر مسایل مهم که موجبات کاهش اجاره بها می­‌شود خرید بیمه تکمیلی از وب سایتها به عنوان مثال یا آپلیکیشن های است که خودرو را از آن اجاره می­کنید.  خرید بیمه تکمیلی از شرکت اجاره خودرو بسیار گران­تر می­‌باشد. تفاوت این دو نوع بیمه بدین صورت است همانطور که ذکر شد در صورت خرید بیمه تکمیلی شما هیچگونه مسئولیتی در صورت بروز حادثه ندارید و هیچ مبلغی در هنگام تحویل خودرو در هر شرایطی در صورت بروز حادثه نمی پردازید. اگر بیمه  تکمیلی را از شرکت واسطه خریداری کنید، در صورت بروز حادثه شما تا سقف تعهد خود (مبلغ مسدود شده از کارت اعتباری) مبلغ را پرداخت می­کنید و سپس اگر به عنوان مثال از خودرو را اجاره نموده اید با ارائه مدارک به آن، کل مبلغ به شما عودت می­گردد. همانطور که ذکر شد هزینه خرید بیمه تکمیلی از Ryanair به مراتب کمتر از شرکتهای اجاره خودرو می­‌باشد.

خرید خودرو

یکی از مشکلاتی که در زمینهاجاره خودرو در اروپا وجود دارد بدین گونه می­‌باشد که شرکتها در بیشتر موارد به شما خودرویی مشابه و در کلاس خودرو مورد نظر شما کرایه می­دهد به عنوان مثال اگر رنو کپچر را انتخاب کنید در انتها به شما پژو ۲۰۰۸ و یا نیسان جوک تحویل داده می­شود. اگر خودرو مورد نظر در کلاس خودرو درخواستی شما بود که معمولا مشکلی پیش نمی‌­آید ولی گاهی اوقات شرکت مورد نظر از این قضیه سو استفاده کرده و خودرویی از کلاسی پایین­‌تر به عنوان مثال ولوکس واگن گلف را به شما ارائه می­‌کند، در چنین حالتی می­‌توانید از اپراتور در خواست کنید که خودرو را عوض کند و در صورت عدم قبول شما می­‌توانید دفتر قرمز و یا همان red book  شرکت مورد نظر را پر کرده و به طور رسمی اعتراض کنید. که معمولا بعد بررسی شکایت شما (پروسه دو الی سه هفته ای) شرکتها با دادن وچر و عذرخواهی مشکل را بر طرف می­‌کنند.

نکته مهم بعدی محل اجاره خودرو می­‌باشد، معمولا اجاره خودرو از فرودگاه ارزان تر از اجاره آن از شعب داخل شهر می­باشد، و از طرفی شعب داخل فرودگاه ساعت کاری بیشتری نیز دارند. البته باید توجه داشت در صورت اجاره خورد بعد از ساعت ۲۲ معمولا هزینه اجاره بها مقداری افزایش می­‌یابد.

باید توجه داشت بهتر است تمامی گزینه های مورد نظر خود را در زمان اجاره خودرو انتخاب و ثبت کنید، زیرا اضافه کردن هرگزینه اضافی به عنوان مثال خرید بیمه تکمیلی، GPS و… بعد از ثبت اجاره با هزینه بالاتری صورت می­‌گیرد.

نقشه GPS رهیاب ماهواره‌ای

در روزهای عادی سال اجاره بها یک روزه یا دو روزه خودرو برابر می­باشد البته با نزدیک شدن به فصل مسافرت این قانون تغییر می­‌کند.

اجرا کردن تمامی موارد بالا هزینه اجاره خودرو شما حداقل تا ۵۰ درصد و در بهترین حالت تا ۸۰ درصد کاهش می­دهد بدون آنکه از کیفیت خوردو درخواستی شما بکاهد. امیدوارم نکات ذکر شده موجبات کاهش هزینه مسافرت شما و لذت بردن بیشتر از سفر را فراهم نماید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×