پست شده در خودرو های روز دنیا

انواع خودروهای شاسی بلند

⭕️ شاسی بلند

خودروهای جیپ و لندرور برای عملیات نظامی در ارتش متفقین مورد استفاده قرار گرفت. بعد از جنگ، امکان استفاده از این خودروها با توجه به نیاز بشر برای عبور و مرور در مناطق صعب العبور منجر به طراحی خودروهایی با گیربکس و شاسی تقویت شده، تایرهای بزرگ و سیستم تعلیق قابل انعطاف و قابلیت رانندگی در زمینهای گلی، یخ زده و ماسهای شد. همچنین مهم‏ترین ویژگی این خودروها دو دیفرانسیل بودن آنهاست. اصطلاحات ذیل در این خودروها صادق است:

◾️ ۴WD:
به خودرویی اطلاق میشود که دو چرخ محرک دارد و دو چرخ دیگر به صورت سوییچ دستی امکان محرک شدن را مییابد.

◾️ AWD :
خودروهای چهار چرخ محرک دائمی هستند.

Offroad
آفرود ها به دو دسته SUV و Cross Over- SUV تقسیم میشوند:

◾️ SUV
خودرویی با قابلیت خوب از خاصیت Offroadهاست و چهار چرخ متحرک با امکانات لوکس، موتورهای قوی و مرتفعتر از خودروهای معمولی هستند.

این خودروها دارای مشکلاتی نظیر: مصرف سوخت زیاد (بعلت فرم بدنه غیرآیرودینامیک و وزن سنگین)، آلودگی هوای بیشتر، مشکلات ایمنی (پایین بودن Handeling بعلت بالا بودن مرکز ثقل) و در عین حال انتقال ضربه در تصادفات به مسافران و خودروهای روبهرو هستند.
نظیر: نیسان رونیز، موسو، تویوتا لندکروز، میتسوبیشی پاجیرو و پرادو …
این خودروها بسته به ابعاد و تجهیزات رفاهی، قابلیت حرکتی و خواص Offroad دارای دسته بندیهای متنوعی هستند. برای مثال Porche Kayen یا BMW X۵ خاصیت اسپرت بیشتری دارند. خودروهای Codillac Scalad و Lexus جنبه لوکس بیشتری دارند. خودروهای رنجروور، لندروور و جیپ گرند چروکی خاصیت Offroad بهتری دارند.

◾️ Crossover SUV/ XUV
خودروهایی هستند که خاصیت شهری آنها نسبت به Off road آنها بیشتر است و ارتفاعشان نسبت به SUVها کمتر و سبکتر است. همچنین شباهتهایی به خودروهای استیشن واگن (SW) دارند که این عوامل سبب handeling بهتر آنها نسبت به SUVها شده است.
نظیر:
ـ Chrysler Pacific و Toyota RAV۴ و Volvo XC

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×