WhatsApp-Image-2021-11-08-at-5.25.45-PM-removebg-preview(1)

چطور یک لنت ترمز خوب را بشناسیم؟

لنت ترمز یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم ترمز و وسایل نقلیه است که اصلی‌ترین وظیفه آن متوقف کردن خودرو می‌باشد.

  لنت ترمز با استفاده از دیسک یا کاسه ترمز اصطکاک به وجود آورده و در نهایت با باعث شتاب منفی در خودرو می‌شود. به طور معمول، قدرت لنت چیزی 10 برابر موتور خودرو یا بیشتر است. کارشناسان محاسبه کردند برای متوقف کردن یک خودرو یک تنی که با سرعتی در حدود 130 کیلومتر بر ساعت در حال حرکت است، شما به توانی بیش از 150 کیلو وات نیاز دارید. اگر می‌خواهید در مورد لنت‌های خودرو و عواملی که بر روی طول عمر آنها تأثیر دارند آشنا شوید، پیشنهاد می‌دهیم ما را در ادامه دنبال کنید.

ویژگی‌های ساختاری لنت ترمز

معمولاً شرکت‌های مختلف لنت‌ها را با اشکال مختلف می‌سازند. هدف از این کار، بهبود ترمزگیری، کاهش صدا و عملکرد بهتر دیسک‌ها می‌باشد. اکثر لنت‌ها دارای شیارهایی هستند که دلیل وجودشان خروج گازهای تولید شده هنگام ترمزگیری و گرد لنت ترمز است. همچنین جالب است بدانید که این شیارها باعث می‌شوند هوا بهتر جریان پیدا کند و در نتیجه لنت سریع‌تر خنک شود. پر شدن این شیارها می‌توانند مشکلی به اسم شیشه شدن لنت را به وجود بیاورد که در سرعت‌های بالا ترمزگیری را سخت می‌کند.

اگر کالیپر ترمز موفق نشود همه سطح لنت را بر روی دیسک‌ها قرار دهد، فشار بیشتری وارد شده و در نتیجه شما صدای بلندتری را هنگام ترمز گرفتن می‌شنوید. یکی از راه‌های تشخیص زمان تعویض لنت، شنیدن صدا هنگام ترمزگیری است. در بعضی از موارد، لنت‌های نو نیز این مشکل را ایجاد می‌کنند که برای جلوگیری از آن، بسیاری ترجیح می‌دهند لنت را به صورت پخ شده عرضه کنند. پخ شدن حاشیه‌ها باعث می‌شود که توزیع فشار بهتر صورت بگیرد و در نتیجه صدای آرام‌تری نیز ایجاد شود. البته بعضی از نمونه‌ها مانند لنت ترمز های کیو به دلیل فناوری‌های خاص خود نیازی به ایجاد این پخ‌ها ندارند.

عمر لنت ترمز

متأسفانه هیچ قانونی دقیق وجود ندارد که به شما بگوید لنتتان چقدر عمر می‌کند چرا که این موضوع به عوامل بسیاری مختلفی بستگی دارد که یکی از اصلی‌ترین آنها، نحوه ترمزگیری و دفعات آن می‌باشد. مسلماً افرادی که بیشتر ترمز می‌گیرند، لنتشان زودتر از بقیه باید تعویض شود. همان طور که در بالا نیز گفتیم، با فشرده شدن لنت بر روی دیسک‌ها، ماشین متوقف می‌شود. هر چه این فشار بیشتر شود، عمر دیسک کاهش پیدا می‌کند. به طور معمول هر لنتی باید بعد از هر 40 هزار کیلومتر عوض شود اما این موضوع ممکن است با توجه به ماشین و مدت رانندگی شما، تغییر پیدا کند.

آشنایی با انواع لنت ترمز

انواع مختلف لنت ترمز خودرو وجود دارد که هر کدام از آنها دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. ما در این بخش شما را با برخی از مهم‌ترین آنها به صورت اجمالی آشنا می‌کنیم.

لنت‌های بدون آزبست ارگانیک: این لنت‌ها که به اختصار ارگانیک نامیده می‌شوند، ارزان‌ترین نمونه به شمار می‌روند و معمولاً هم عمر کمی دارند. معمولاً در ساخت این لنت‌ها از الیاف آرامید و الیاف ارگانیک استفاده می‌شود و به همین دلیل است که صدای نرم و آرامی دارند.

لنت‌های سرامیکی: از نظر بسیاری لنت‌های سرامیکی بهترین گونه‌ها هستند چرا که بیشترین عمر را دارند. همین موضوع باعث می‌شود که قیمت آنها نیز در مقایسه با سایر لنت‌ها بیشتر باشد. جالب است بدانید با این که به این لنت‌ها سرامیکی می‌گویند، تنها 1 درصد از الیاف آنها از سرامیک تشکیل شده است.

نیمه متالیک‌ها: این گونه که با نام لنت نیمه فلزی نیز شناخته می‌شود، طول عمر بسیار بالایی دارد چرا که در ساخت آن از عناصر فلزی استفاده شده است. این لنت برای ماشین‌های جاده‌ای بهترین انتخاب محسوب می‌شود. قیمت این لنت‌ها از نمونه‌های سرامیکی کمتر است و به همین دلیل خرید آنها می‌تواند برای شما توجیه اقتصادی داشته باشد.

لنت‌های کم متال: ساختار این لنت‌ها شباهت بسیاری به نیمه متالیک‌ها دارد. مهم‌ترین تفاوت آنها مربوط به میزان فلزی است که در ساخت آنها تهیه شده است. معمولاً در ساخت این لنت‌ها، 20 درصد فلز به کار رفته که همین موضوع باعث می‌شود در آن از روان کننده‌های کامپوزیت نیز استفاده شود. از جمله عمده مشکلات لنت کم متال می‌توان به صدای زیاد و گرد بالا اشاره کرد.

لنت‌های زینتری: عمده استفاده لنت‌های زینتری در ماشین‌های آفرود و هواپیماها می‌باشد. ذرات استیل و الیاف کامپوزیتی به عنوان مهم‌ترین مواد تشکیل دهنده این لنت‌ها شناخته می‌شوند. اگر از این مدل بر روی ماشین‌های معمولی استفاده شود، دقت ترمزگیری به شدت پایین می‌آید.

چگونه می‌توان طول عمل لنت ترمز را افزایش داد؟

قیمت لنت ترمز خودرو در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته و به همین دلیل بیشتر افراد به دنبال راه‌هایی می‌گردند که بتوانند طول عمر آنها را افزایش بدهند. اولین توصیه ما این است که لنت‌های باکیفیت و استاندارد مانند لنت ترمز های کیو خریداری کنید چرا که طول عمر بیشتری دارند. علاوه بر این، نوع رانندگی نیز می‌تواند در این موضوع نقش داشته باشد. به عنوان مثال وقتی با سرعت بالا حرکت می‌کنید، قبل از ترمز گرفتن سرعت خود را کم کنید یا این که در ترافیک زودتر ترمز کنید چرا که افزایش زمان ترمزگیری، فشار وارد شده به لنت ولاستیک را کاهش می‌دهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×
مدیر فروش
2 +