پست شده در دانستنی ها نکات فنی خودرو

چطور درب خودرو را بدون کلید باز کنیم؟

تصور کنید که برای رسیدن به محلی عجله دارید و زمانی که به خودرو می‌رسید، متوجه می‌شوید که سوییچ را در داخل ماشین جا گذاشته‌اید؛ چنین موقعیتی بسیار آزار‌دهنده است. می‌توانید با امداد خودرو و یا یک کلیدساز تماس بگیرید، اما چنین کاری مستلزم صرف وقت و هزینه است و حتی ممکن است خودروی شما را با جرثقیل از محل خارج کنند. البته قصد دست انداختن شما با روش‌هایی مثل استفاده از تلفن همراه یا توپ تنیس را نداریم. برای باز کردن درب ماشین زمانی که کلید را فراموش کردید از بند کفش، آنتن خودرو یا حتی برف پاک کن استفاده کنید. این روش‌ها ممکن است به نظر باورنکردنی برسند، اما قطعاً جواب می‌دهند، البته به مدل ساخت ماشین شما نیز بستگی دارد. وارد شدن به خودروهای جدیدتر با سیستم امنیتی و قفل‌های اتوماتیکی که دارند، سخت‌تر است اما غیر‌ممکن نیست. شما حداقل می‌توانید قبل از برقراری تماس با یک فرد حرفه‌ای گران‌قیمت، این روش‌ها را امتحان کنید.

روش اول: باز کردن درب خودرو با استفاده از بند ‌کفش

انجام این کار به نظر مأموریتی غیر‌ممکن است اما شما می‌توانید با استفاده از یک بند‌ کفش ظرف چند ثانیه درب ماشین را باز کنید. یکی از بند‌ کفش‌های خود را در آورید، نوع دیگری بند محکم هم مناسب است، یک گره محکم در وسط آن ایجاد کنید، طوری که بتوانید با کشیدن انتهای بند، گره را سفت کنید.

هر طرف بند را در یک دست بگیرید، از گوشه درب ماشین، بند را وارد کنید. با جلو و عقب کردن آن سعی کنید تا جایی که به دستگیره قفل برسد، بند را به پایین هدایت کنید. سپس با کشیدن دو سمت بند آن را دور دستگیره محکم کنید. با بالا کشیدن بند، قفل را باز کنید.

این روش برای خودروهایی که قفلشان بر روی سطح داخلی درب است، جواب نمی‌دهد. اما اگر قفل درب خودروی شما مانند چیزی که در عکس می‌بینید، دستگیره‌ای رو به بالا دارد، شانس خوبی دارید که این روش را امتحان کنید.

روش دوم: باز کردن درب خودرو با استفاده از یک میله بلند

در صورتی که بتوانید با استفاده از نوعی اهرم گوشه درب را کمی باز کنید، خواهید توانست که با استفاده از یک تکه چوب، کیسه هوا و یک میله فلزی درب خودرو را باز کنید. ابتدا سعی کنید از قسمت بالا چوب را وارد درب کنید. برای اینکه رنگ آسیب نبیند، از یک پوشش (ترجیحاً پلاستیکی) دور چوب استفاده نمایید. حالا کیسه هوا را وارد کنید و با پمپاژ هوا درون کیسه بین درب و بدنه ماشین فاصله بیشتری ایجاد کنید. تکه چوب را بیشتر به سمت داخل بفشارید تا شکافی قابل قبول شکل بگیرد. حالا با وارد کردن میله به شکاف، درب را با احتیاط باز کنید.

اگر کیسه هوا ندارید، کار کمی سخت می‌شود اما باز هم می‌توانید در را باز کنید.

روش سوم: باز کردن درب خودرو با استفاده از یک نوار پلاستیکی

اگر مکانیسم قفل درب به جای سطح داخلی، در بالای آن قرار گرفته، می‌توانید از یک نوار پلاستیکی استفاده کنید که احتمالاً از روش بند کفش هم آسان‌تر است. البته باز هم نیاز است که مقداری گوشه در را با استفاده از کیسه هوا یا وسیله دیگری باز کنید.

روش چهارم: استفاده از آویز لباس

یکی دیگر از روش‌های معمول برای بازکردن درب خودرو استفاده از آویز لباس است. طریقه انجام کار مانند متد‌های قبلی است و برای قفل‌های دستی روش مناسبی محسوب می‌شود. برای قفل‌های اتوماتیک یک روش دیگر را امتحان کنید.

با کمک انبردست آویز را از هم باز کنید تا یک میله باریک و بلند در دست داشته باشید، طوری که یک سمت آن صاف و در سمت دیگر قسمت قلاب مانند وجود داشته باشد که از آن برای بالا کشیدن دستگیره‌ قفل مرکزی خودرو استفاده کنید. برای انجام این کار باید از محل لاستیک محافظ شیشه پنجره آویز را وارد در کنید و چند سانتیمتر از محل تلاقی در و پنجره پایین‌تر ببرید تا به محل قرار گرفتن دستگیره داخلی درب برسید. قبل از انجام کار، محل دقیق قفل مرکزی مدل به‌خصوص اتومبیل را به‌صورت آنلاین بررسی کنید. دستگیره درب را به سمت داخل بچرخانید و به دنبال دستگیره بگردید، ممکن است برای پیدا کردن آن به مشکل بخورید، وقتی که دستگیره پیدا شد، قلاب را دور آن حلقه کنید و به بالا بکشید تا درب خودرو باز شود.

لازم به ذکر است که روش قلاب و آویز فقط بر روی مدل‌های قدیمی‌تر با مکانیسم قفل دستی جواب می‌دهد. برای خودروهای جدیدتر که قفل اتوماتیک دارند نیز می‌توان از این روش استفاده کرد ولی باید مانند روش دوم میله را بین درب و ماشین قرار دهید و از داخل آن را باز کنید.

روش پنجم:

باز کردن درب خودرو با استفاده از آنتن خودرو

برای خودروهای قدیمی‌تر با مدل خاصی از دستگیره بیرونی درب ، می‌توانید درب را با کمک آنتن اتومبیل باز کنید.

آنتن را باز کنید و آن را با احتیاط از دستگیره درب به سمت بالا وارد کنید. وقتی که قفل شروع به لرزیدن و ایجاد صدا کرد و متوجه شدید که ارتباط با قفل برقرار شده، با فشردن آنتن رو به جلو در باید باز شود.

روش ششم:باز کردن درب خودرو با استفاده از برف پاک‌کن

معمولاً باز کردن برف پاک‌کن کار ساده‌ای است ولی برای مدل‌های مختلف کار متفاوت انجام می‌شود. به هر حال، هر مدل ماشینی که برانید، یک برف پاک‌کن در چنین موقعیتی می‌تواند شما را از برقراری تماس با یک کلیدساز برای باز کردن درب خودرو حفظ کند.

ابتدا برف پاک‌کن را از جلوی ماشین باز کنید، اگر پنجره کمی باز بود، از آنجا وارد شوید و یا گوشه درب را کمی مانند توضیحات قبل باز کنید. سپس سعی کنید کلید‌ها را از روی صندلی بردارید و یا دکمه باز و بسته کردن قفل را از گوشه در مانند تصویر زیر فشار دهید.

شما می‌توانید از هر ابزار و وسیله بلند دیگری استفاده کنید؛ اما اگر عجله داشتید و ابزار دیگری در دسترس نبود که از شکاف پنجره رد شود، برف پاک کن بهترین گزینه پیش روی شما است.

موفق به انجام کدام روش شدید؟

هیچ‌کدام از روش‌های بالا را امتحان کردید؟ یا اینکه روش‌های دیگری هم برای باز کردن درب خودرو می‌دانید؟ برای ما بنویسید.

اگر هیچکدام از این روش‌ها برای شما موفقیت‌آمیز نبود، همیشه می‌توانید با امداد خودرو، پلیس محلی و یا قسمت حراست دانشگاه یا پاساژ منطقه تماس بگیرید. پلیس‌ها اغلب وسیله‌ای برای باز کردن در خودرو همراه خود دارند،

اگر نمی‌خواهید باز هم پشت در بمانید، از جاکلیدی‌های مغناطیسی استفاده کنید و یا یک کلید زاپاس زیر گلگیر خودرو پنهان کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×