پست شده در نکات فنی خودرو

علائم خرابی باتری خودرو و نشانه های ضعیف شدن و پایان عمر مفید آن

وظیفه باتری در هر دستگاهی، برق رسانی و تامین انرژی مورد نیاز برای شروع به کار می باشد. اگر به هر دلیل باتری دیگر نتواند این وظیفه خود را به درستی انجام دهد، در نتیجه دستگاه مورد نظر به درستی کار نخواهد کرد. اما در بحث خودرو، موضوع کمی متفاوت خواهد بود چراکه وجود دینام برای شارژ باتری، مانع از آن می شود که به درستی تشخیص دهیم که باتری خودروی ما نیاز به تعویض دارد یا مشکل چیز دیگری است. در این آموزش می خواهیم علائم خرابی باتری خودرو را بررسی کرده تا قبل از اینکه بخواهیم باتری خودرو را تعویض کنیم، ابتدا نسبت به غیر قابل استفاده بودن آن، اطمینان حاصل کنیم.

علائم خرابی باتری

علائم خرابی باتری خودرو

باتری خودرو

مهمترین نقشی که باتری خودرو در برق رسانی به اجزای مختلف خودرو بر عهده دارد، تامین برق مورد نیاز استارت، برای روشن کردن اولیه خودرو است. پس اگر تا دیروز خودروی خود را به راحتی روشن می کرده اید و امروز به طور ناگهانی با باز کردن سوئیچ، هیچ اتفاقی برای خودروی شما رخ نمی دهد، یکی از دلایل آن می تواند خالی شدن باتری خودرو باشد.

خالی شدن باتری با خرابی باتری و غیر قابل استفاده شدن آن تفاوت دارد. اصولا یک باتری خراب را نمی توان به راحتی به چرخه حیات بازگرداند و دوباره از آن استفاده مطلوب را داشت. اما باتری خالی شده را می توان دوباره شارژ و به چرخه حیات برگرداند. با این حساب باید قبل از تصمیم به تعویض باتری، ابتدا نسبت به خرابی باتری، اطمینان حاصل کنید. برای اطمینان از خرابی باتری، ما به شما چند راهکار معرفی خواهیم نمود که با نام علائم خرابی باتری در ادامه به شما ارائه گردیده است.

کاهش سرعت استارت و دیر روشن شدن خودرو

استارت خودرو

یکی از مهمترین دلایلی که نشان از ضعف باتری و رو به پایان بودن عمر آن می دهد، کاهش سرعت چرخش موتور در هنگام استارت زدن است. اگر به تازگی متوجه شده اید که روز به روز از سرعت استارت زنی خودروی شما کاسته می شود و دیگر آن سرعت قبلی را ندارد، باید آن را به عنوان یکی از علائم خرابی باتری در نظر بگیرید و برای تهیه یک باتری جدید، دست به کار شوید.

.

زیاد بودن عمر باتری

باتری قدیمی

هر باتری، یک عمر مفید دارد و هنگامی که این عمر مفید به پایان می رسد، دیگر کارایی اولیه را نداشته و کیفیت خود را از دست می دهد. هر باتری به طور معمول بین ۲ الی ۳ سال عمر مفید دارد. اگر از زمانی که باتری خودروی خود را خریداری و آن را روی خودرو نصب کرده ای، بیش از این زمان می گذرد، یکی از علائم خرابی باتری ، می تواند همین موضوع و اتمام عمر مفید باتری باشد.

.

تغییر رنگ نشانگر سلامت باتری

نشانگر سلامت باتری

معمولا باتری های خودرو، یک چراغ نشانگر عمر مفید روی خود دارند که به رنگ سبز می باشد. اگر رنگ این نشانگر به سمت زر یا قرمز متمایل شود، می تواند دلیلی بر پایان عمر مفید باتری و در نتیجه کاهش عملکرد آن باشد. در این شرایط توصیه می شود پس از اطمینان از خرابی باتری خودرو، آن را تعویض کرده و با یک باتری جدید، جایگزین نمایید.

.

تغییر در شکل ظاهری باتری

باتری شکسته

گرمای بیش از حد می تواند باعث ایجاد برآمدگی و خرابی در باتری گردد. اگر به تازگی متوجه تغییرات ظاهری در باتری شده اید، باید به پایان عمر مفید باتری خودروی خود شک کرده و آن را به عنوان یکی از علائم خرابی باتری در نظر بگیرید. گرما، ضربه، شکستگی و غیره، می تواند باعث خرابی باتری و در نتیجه کاهش عملکرد آن شود.

.

استارت خوردن نامرتب

علائم خرابی خودرو

یکی دیگر از علائم خرابی باتری می تواند استارت خوردن نامرتب خودرو باشد. اگر یک روز خودروی شما با استارت روشن و در مواقع دیگر روشن نمی شود، ممکن است این مشکل به دلیل عدم نگه داشتن شارژ در باتری باشد. به عبارت دیگر، هنگامی که خودروی شما برای مدتی روشن بوده و باتری آن کاملا شارژ می شود، پس از گذشت چند ساعت که خودرو خاموش است، به راحتی روشن خواهد شد، اما اگر مدت زمان بیشتری را خاموش بماند، دیگرخودرو با استارت روشن نمیشود

تشخیص خرابی باتری

اگر هر کدام از موارد بالا برای خودروی شما اتفاق بیفتد، قطعا مشکل مربوط به سیستم برق رسانی خودرو می باشد. اما ممکن است تمامی مشکل مربوط به خرابی باتری نباشد. در واقع علائم خرابی باتری که در بالا ذکر گردید، ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشند. برای تشخیص خرابی باتری و اطمینان صددرصدی از خراب بودن باتری و نیاز به تعویض آن، پیشنهاد می شود، موارد زیر را حتما قبل از تعویض باتری چک نموده و امتحان کنید.

  • از صحت عملکرد دینام اطمینان حاصل کنید.
  • بست های باتری را چک کرده و اطمینان حاصل کنید که بدون قطعی یا اتصال هستند.
  • محل اتصال بست را به باتری چک کرده و از محکم بودن بست اطمینان حاصل کنید.
  • در صورت امکان بست ها را جدا کرده و سر باتری و بست ها را تمیز کنید.
  • از درستی عملکرد استارت اطمینان حاصل کنید.
  • شمع های خودرو را بازبینی کرده و از صحت عمل جرقه زنی اطمینان حاصل کنید.
  • فیوزهای مربوطه را چک نموده و از عدم خرابی آن ها اطمینان حاصل کنید.
  • اگر از خالی شدن باتری خود اطمینان ندارید، هیچگاه از طریق باتری به باتری اقدام به روشن کردن خودرو نکنید.
  • باتری را از جای خود خارج و میزان عملکرد آن را در هنگام شارژ و نگهداری شارژ بسنجید

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
مدیر فروش
2 +