پست شده در نکات فنی خودرو

ديسك ترمز(فلنج چرخ) ودلايل خرابي آن

شايد تا كنون براي شما در حالتي كه ترمز مي گيريد اتفاق افتاده كه خودرو دچار لرزشهاي شديد گردد.اين حالت كه همراه با صداي زوزه است عمدتا به دليل خرابي ديسك ترمز است وبيشتر هم براي چرخهاي جلو اتفاق مي افتد.

اين لرزشها به دليل تاب داشتن ديسك چرخ اتفاق مي افتد.در مواقعي كه راننده به طور مرتب از ترمز استفاده مي كند اين گرم شدن تا حد سرخ شدن دیسک ادامه می یابد .در اين حالت در صورت سرد شدن سريع ديسكترمزاين قطعه تاب برداشته و ترمز كارائي خود را از دست داده و علاوه بر سر و صداي زياد ;لرزش شدیدی در حین ترمز گرفتن  به وجود می اید.

در این حالت عملكرد پدال ترمز شبيه حالتي است كه ترمز هوا داشته باشد و مرتبا پدال زير پا نوسان داشته و تكانهاي شديدي را باعث مي شود و ترمز گيري به سختي انجام مي شود.

چند پيشنهاد:

1-در صورتيكه از ترمز زياد استفاده مي كنيد در صورت مشاهده اب در سطح جاده از حركت از روي اب خودداري نمائيد و ناچارا با حداقل سرعت حركت كنيد كه كمترين برخورد اب با سطح ديسك به وجود بيايد چرا كه به دليل گرم بودن زياد ديسك چرخ و برخورد آب با ان باعث اتفاق مورد فوق خواهد شد و با توجه تجربه موجود اصلي ترين دليل ان نيز اين مورد مي باشد.

در صورتي كه از خودرو زياد استفاده كرده و در فصل گرم سال نيز هستيد و قصد شستشو داريد چند دقيقه به ديسك چرخ اجازه دهيد كه خنك گردد

از لنت ترمز استاندارد استفاده نمائيد چرا كه لنت هاي تقلبي و با كيفيت پايين باعث گرم شدن سريع ديسك چرخ شده و مورد فوق را تسريع مي دهند. بهترين جنس براي خودروهاي ايراني مدل فرانسوي مانند سمند-پژو405-206-زانتيالنت ترمزی با مارک تجاری والئو است كه داراي قيمتي در حدود 25000تومان است

مدل ايراني با ساخت ايساكو با قيمت 8000 تومان داراي جنس خوبي نيستند. در ضمن ماركهاي چيني نيز با قيمتهاي 12000 تا 18000تومان نيز در بازار وجود دارد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×