پست شده در دانستنی ها

چهار مزیت پوشش سرامیکی خودرو

ماشینی که دارای رنگی با پوشش سرامیکی است، در برابر آزمون‌‌های زمانی، شیمیایی و شست‌‌وشوی‌‌های متعدد، مقاومت کرده و با گذشت زمان، به اندازه روز اول نو به نظر خواهد رسید.

چنانچه دوست دارید ظاهر خودرویتان را همیشه تمیز و براق نگه دارید، احتمالاً درباره‌‌ی پوشش سرامیکی چیزی شنیده‌‌اید. پوشش سرامیکی، لایه‌‌ای محافظ برای رنگ خودروی شما است – مشابه واکس و درزگیر(سیلر) ماشین، اما ساخته‌‌شده برای طولانی مدت.

پوشش‌‌های سرامیکی، به صورت یک پلیمر مایع، در واقع به زنجیره مولکولی رنگ متصل شده و به عنوان اولین لایه محافظ در برابر خش، خاک و آب عمل می‌‌کنند. این پوشش معمولاً دارای پایه‌‌ای از رزین یا کوارتز است که از فناوری نانو برای ایجاد لایه‌‌ای نازک در سطح خودرو و پر کردن تمام منافذ کوچک رنگ استفاده می‌‌کند. حالت مایع آن به سرعت تبخیر شده تا لایه‌‌ی خارجی تمیزی از خود به جای بگذارد.

پوشش سرامیکی، به طور خاص می‌‌تواند ظاهر اکثر اتومبیل‌‌ها را بهبود بخشد. با این حال، برای رسیدن به ظاهری درخشان، رنگ خودرو نمی‌‌تواند بیش از حد نازک بوده و باید عاری از نقص باشد. در غیر این‌‌صورت، این پوشش براق و تمیز، پشت لایه‌‌های گرد و خاک، گم خواهد شد.

چنانچه خودرو دارای پوشش سرامیکی مناسبی باشد، از ۴ مزیت زیر برای افزایش طول عمر ظاهر خود بهره‌‌مند خواهد شد.

۱- طولانی و بادوام‌‌تر شدن رنگ خودرو

صاحبان خودرو برای محافظت از رنگ خودرو، پوشش محافظی را به رنگ وسایل نقلیه خود اضافه می‌‌کنند. پوشش‌‌های رنگی می‌‌توانند بسته به برند آن، از یک تا سه سال دوام بیاورند. رنگ‌‌های دارای پوشش سرامیکی با کیفیت بالا می‌‌توانند رنگ خودرو شما را تا پنج سال قبل از اینکه نیاز به جایگزینی داشته باشد، محافظت کنند و حتی ممکن است با ضمانت هم ارائه شوند. واکس و درزگیر(سیلر) فقط برای مدت چند ماه دوام می‌‌آورند.

در حالی‌‌که پوشش سرامیکی در مقایسه با دیگر مواد، برای مدت طولانی‌‌تری درخشش خود را حفظ می‌‌کند، اما زمان زیادی هم برای انجام آن باید صرف کرد. فرایند انجام پروسه، شامل تمیز کردن کامل سطح ماشین از هرگونه آلودگی و گردوخاک است. سپس، می‌‌توان لعابی از این پوشش را به سادگی به‌‌کار برد.

۲- کاربرد به عنوان پوشش محافظ

پوشش سرامیکی به عنوان یک پوسته، از لایه‌‌ی رنگ در برابر انواع مختلف آسیب، محافظت می‌‌کند.

آب: از آنجا که پوشش سرامیکی، هیدروفوبیک (نامحلول در آب) است، آب و رطوبت تجمع‌‌یافته به جای آسیب رساندن به رنگ ماشین، از روی سطح آن لیز می‌‌خورد.

مواد شیمیایی: بعضی از مواد شیمیایی مانند مواد موجود در فضولات کبوتر، پاک‌‌کننده‌‌های عمومی، گازوئیل، روغن ترمز و واکس کفش می‌‌توانند به رنگ ماشین آسیب زیادی برسانند. پوشش سرامیکی برای اولین بار از آثار مخرب این مواد شیمیایی جلوگیری می‌‌کند و از برداشته‌‌شدن لایه‌‌های رنگ و از بین رفتن آن جلوگیری می‌‌کند.

اشعه ماوراء بنفش: اشعه‌‌های ماوراء بنفش (UV) می‌‌توانند باعث اکسیداسیون و محو شدن رنگ خودرو و حتی زنگ‌‌زدگی آن شوند. پوشش سرامیکی باعث می‌‌شود عمر خودرو از آنچه که هست، کمتر به نظر آید.

  • خراش‌‌ها: گرچه غالبا این پوشش با عنوان «ضد خش» تبلیغ می‌‌شود، تنها مقاوم به خراش هستند. این پوشش در برابر خراش‌‌های جزئی شاخ‌‌وبرگ‌‌ها، برخورد جزئی با دوچرخه و یا حتی افرادی که عبور می‌‌کنند، موثر است، اما این پوشش از بدنه خودرو شما در برخورد با تکه‌‌های سنگ در حین رانندگی با سرعت بالا در بزرگراه و خراش ناشی از اشیای نوک‌‌تیز، محافظت نمی‌‌کند.

۳- تمیز ماندن اتومبیل برای مدت طولانی‌‌تر

پوشش سرامیکی باعث می‌‌شود آلودگی‌‌ها، مایعات و مواد شیمیایی، به جای آسیب رساندن به خودرو، به سادگی از سطح آن جدا شوند.

این به معنای آن نیست که ماشین شما، هرگز نیازی به شست‌‌وشو ندارد. شما مجبور نیستید ماشین‌‌تان را بطور مرتب بشویید، اما جاده‌‌ها هنوز هم حاوی گرد و غباری هستند که در طول زمان ایجاد می‌‌شوند. علاوه بر این، برای شستن خودرویتان نیازی به تلاش خیلی زیاد ندارید. گردوخاک و کثیفی، بدون مقاومت زیادی، تمیز می‌‌شوند.

۴- ارتقای ظاهری رنگ خودرو

خودروهای دارای پوشش سرامیکی می‌‌درخشند و برای مدت طولانی‌‌تری نو به نظر می‌‌رسند. شفافیت و طبیعت لایه دوم آنها، تازگی رنگ یک خودرو نو را حفظ کرده و آن را براق نگه می‌‌دارد.

آثار محو شده یا علائم کمرنگی پس از اعمال پوشش سرامیکی نیز وجود خواهند داشت، اگر قبل از این کار به‌‌خوبی تمیز نشوند. اگرچه که باز هم درخشش خود را خواهند داشت. اگرچه این ظاهر براق، در صورتی حاصل می‌‌شود که قبل از اعمال این پوشش، مقدمات و کارهای اولیه، انجام شده باشد.

زمان و هزینه پیاده‌‌سازی

با وجود مزایای زیاد پوشش سرامیکی، دو عیب مهم، باقی می‌‌ماند: زمان و هزینه انجام آن. که این موارد متفاوت است و بستگی دارد که این کار توسط یک حرفه‌‌ای انجام شود یا خودتان آن را انجام دهید. هزینه این کار توسط یک متخصص تقریبا زیاد است و با توجه به میزان کاری که انجام می‌‌دهد، متغیر است. البته کیت‌‌هایی وجود دارند که  درخشش بیشتری برای خودرو ایجاد می‌‌کنند و امکان حفاظت از رنگ خودرو را برای مصرف‌‌کنندگان فراهم می‌‌آورند. البته باید در نظر گرفت که کیفیت آنها به اندازه کار یک فرد حرفه‌‌ای نیست.

افزودن پوشش سرامیکی به خودروتان، مزایای زیادی برای دوام سطح خارجی خودرو و زیبایی ظاهر آن دارد. هزینه این کار زیاد است، اما کیت‌‌هایی برای پوشش سرامیکی وجود دارند که می‌‌توانید خود، آنها را اعمال نمایید. این کار زمانبر است، اما مزایایی را در پی دارد. کیت‌‌هایی با پوشش نانو، نسبت سختی زیادی دارند که بالاترین این درجه مقدار ۹ را دارا است و برای چند سال دوام می‌‌آورد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
مدیر فروش
2 +