پست شده در دانستنی ها

{ویژگی ها و معایب سوناتا YF}

هیونداسوناتا، یکی از سدان‌های خانوادگی پرفروش و محبوب شرکت هیوندای در بازار ایران است. بیش از 7 نسل از این خودرو وارد بازار ایران شده است. از بین نسل‌های مختلف این خودرو، نسل ششم که با نام سوناتا yf شناخته می‌شود، توانست موفقیت بسیار چشم‌گیری در بازار ایران داشته باشد. طراحی ظاهری انقلابی سوناتا وای اف، یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های این خودرو است و طرف‌داران بسیار زیادی در ایران دارد.از‌این‌رو، در ادامه قصد داریم این خودرو را به چالش بکشیم و با مزایا و معایب سوناتا yf بیشتر آشنا شویم. اما قبل از آن، بهتر است نگاهی به مدل‌های موجود سوناتا yf در ایران داشته باشیم.

ورود سوناتا YF به ایران

هیوندای سوناتا yf از سال 2011 به بازار ایران آمد و به‌شدت مورد استقبال قرار گرفت. تویوتا کمری و کیا اپتیما، اصلی‌ترین رقبای هیوندای سوناتا نسل ششم در بازار ایران بودند. طراحی اسپرت و منحصربه‌فرد، به‌همراه قیمت پایه مناسب در زمان عرضه، از مزایای اصلی این خودرو در مقابل رقبا محسوب می‌شد. در سال 2013، سوناتا yf نیوفیس هم‌زمان با بازارهای جهانی، وارد ایران شد و توانست موفقیت‌های قبلی نسل ششم در بازار ایران را تکمیل کند.

با‌این‌که از سال 2015 نسل هفتم این سدان محبوب هیوندای جانشین نسل قبلی شد، اما هنوز هم سوناتا yf محبوبیت بسیار زیادی در بازار ایران دارد و خرید این خودرو، کماکان برای افرادی که می‌خواهند یک سدان خانوادگی زیبا و با امکانات نسبتاً لوکس داشته باشند، جذاب به نظر می‌رسد. بازار دست‌دوم سوناتا yf هم‌چنان پررونق است و تقاضاهای زیادی در دسته خودروهای سدان‌ متوسط خانوادگی دارد.

بااین‌حال، این خودرو بدون عیب و ایراد نیست. در همان زمان عرضه، از کیفیت کابین و کیفیت ساخت و مونتاژ این خودرو انتقاداتی می‌شد. تعلیق خشک سوناتا YF نیز، یکی از نقاط ضعف این خودرو در‌مقابل رقبایی مانند تویوتا کمری است. حال که از ورود آخرین سوناتا نسل ششم به ایران بیش از 5 سال می‌گذرد، ایرادات این خودرو بیشتر به چشم می‌آید. همین موضوع، باعث شده است تا ما در این مقاله از سری مقالات مجله همراه مکانیک، به سراغ بررسی مزایا و معایب سوناتا yf برویم.

مزایای هیوندای سوناتا yf

نسخه نیوفیس از لحاظ ظاهری، فنی و امکانات تفاوت قابل‌توجهی با نسخه پایه ندارد و تقریباً هر دو آن‌ها مزایای یکسانی دارند؛ هرچند در موارد خاصی، نسخه نیوفیس عملکرد بهتری ارائه می‌کند. در ‌ادامه، با مزایای هیوندای سوناتا yf بیشتر آشنا می‌شویم.

مزیت اول؛ ظاهر اسپرت و طراحی جذاب هیوندای سوناتا YF

بدون شک، طراحی چشم‌نواز و منحصربه‌فرد هیوندای سوناتا وای اف، مهم‌ترین مزیت این خودرو است. هیوندای بیش از 370 میلیون و 4 سال زمان صرف کرد تا سوناتا نسل ششم را با این ظاهر انقلابی روانه بازار کند. زبان طراحی Fluidic Sculpture استفاده‌شده در این خودرو، پر از حجم‌های اغراق‌آمیز است و ظاهری کاملاً اسپرت و درعین‌حال لوکس به این خودرو می‌دهد.

 در زمان عرضه، سوناتا هم‌چون یک ستاره در خیابان‌ها می‌درخشید و امروز بعد از گذشت نزدیک به یک دهه از ورود اولین سوناتا، هنوز هم ظاهر این خودرو، می‌تواند نظر افراد را در خیابان به خود جلب کند. طراحی ظاهری، اولین مورد از لیست مزایای سوناتا YF است و در‌مقابله با رقیبان، برتری را به این خودرو می‌دهد.

مزیت دوم: امکانات و آپشن‌های سوناتا نسل ششم

در ادامه لیست مزایا و معایب سوناتا yf، به امکانات و آپشن‌های این خودرو می‌رسیم. اکثر سوناتا وای اف های واردشده شرکتی به ایران، از نسخه فول‌آپشن هستند. لیست کاملی از امکانات رفاهی و آپشن‌ها، باعث شده بود تا سوناتا در زمان عرضه، در لیست لوکس‌ترین سدان‌های خانوادگی بازار ایران قرار بگیرد. امکانات این خودرو از رقیب ژاپنی آن، تویوتا کمری، بیشتر است و این موضوع، روی فروش این خودرو در حال حاضر نیز تأثیر مثبتی دارد.

 کروز‌کنترل، کنترل کشش، کنترل پایداری، سنسور عقب، سنسور باران، گرم‌کن فرمان (در نسخه نیوفیس)، اتولایت، نمایش‌گر لمسی، دوربین عقب، کی‌‌‌لس، تهویه اتومات، صندلی راننده 8 حالته برقی با تنظیم گودی کمر، گرم‌کن و سردکن صندلی به‌همراه سقف پانوراما، از مهم‌ترین آپشن‌ها و امکانات رفاهی این خودرو هستند. لیست امکانات سوناتا YF نشان می‌دهد که این خودرو، هنوز هم از لحاظ امکانات جایگاه بسیار خوبی در بازار ایران دارد.

مزیت سوم: امنیت بالا و امکانات امنیتی مناسب سوناتا YF

سوناتا YF توانسته از موسسه ایمنی NHTSA آمریکا، که معتبرترین موسسه تست ایمنی جاده‌ای در آمریکا و جهان است، 5 ستاره ایمنی دریافت کند. تعداد بسیار اندکی از خودروهایی که وارد بازار ایران شده‌اند، توانسته‌اند چنین امتیاز بالایی را در بخش ایمنی دریافت کنند. سوناتا نسل ششم درعین‌حال که خودرو بسیار زیبایی است، بدنه مقاوم و ایمنی دارد.

 نسخه‌های فول سوناتا وای اف دارای ایربگ راننده، سرنشین جلو، پرده‌ای و جانبی (مجموعاً 6 ایربگ در 10 نقطه) هستند. علاوه‌بر‌این، پشت‌سری فعال و ترمزهای ABS، ضدقفل و کمکی، از دیگر امکانات امنیتی این خودرو به‌حساب می‌آیند. درمجموع، امنیت، یکی از مهم‌ترین موارد در لیست مزایای هیوندای سوناتا yf است.

مزیت چهارم؛ بازار دست‌دوم سوناتا YF

سوناتا YF از بدو ورود به ایران، توانست دل خریداران ایرانی خود را به دست آورد. نسل ششم سوناتا، خیلی زود به یکی از پرفروش‌ترین خودروهای وارداتی بازار ایران تبدیل شد. مزایایی که در بالا نام بردیم، سبب شده است تا بازار خریدوفروش سوناتا yf در ایران هنوز هم پررونق باشد. معمولاً صاحبان سوناتا YF تمایلی به فروش خودرو خود ندارند؛ اما اگر قصد فروش داشته باشند، به‌هیچ‌وجه نگرانی بابت پیدا‌شدن خریدار نخواهند داشت.

در سمت مقابل، خریداران نیز معمولاً دست بازی در انتخاب بین آگهی‌های فروش پرتعداد این خودرو دارند. تعداد فراوان سوناتا YF های واردشده به ایران و تنوع بالای آگهی‌های فروش، به آن‌ها قدرت انتخاب زیادی می‌دهد.

معایب هیوندای سوناتا YF

سوناتا yf نیز مانند هر خودرویی، دارای معایب و مشکلاتی است. در ادامه بررسی مزایا و معایب سوناتا yf، با مهم‌ترین معایب این خودرو آشنا می‌شویم.

عیب اول: کیفیت کابین و قطعات مختلف به‌کاررفته در آن

کیفیت پایین کابین و قطعات آن، اولین مورد در لیست معایب سوناتا yf است. سوناتا یک سدان متوسط خانوادگی است و با توجه به قیمت‌گذاری آن در بازارهای جهانی، به‌هیچ‌عنوان در دسته خودروهای لوکسی مانند بنز و بی ام و قرار نمی‌گیرد. بنابراین، نباید انتظار زیادی از کابین این خودرو داشته باشیم. بااین‌حال، کیفیت کابین سوناتا YF، می‌توانست بسیار بهتر از این باشد. استفاده از مواد ارزان‌قیمت در بخش‌های مختلف کابین، حس خوبی به سرنشینان منتقل نمی‌کند.مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

عیب دوم: تعلیق خشک، کوبش و ارتفاع پایین خودرو

از زمان عرضه اولیه تا امروز، اصلی‌ترین نقطه‌ضعف هیوندای سوناتا YF، همین تعلیق خشک و ارتفاع پایین خودرو است. سوناتا YF از لحاظ ظاهری، خودرو اسپرت‌تری نسبت به نسل قبلی سوناتا به‌حساب می‌آید. استفاده از تعلیق اسپرت و کاهش ارتفاع خودرو نیز، قرار بود هم‌راستا با ظاهر اسپرت خودرو باشد، اما به یک نقطه‌ضعف بزرگ تبدیل شد. کوبش‌های آزاردهنده و ارتفاع بسیار کم خودرو که در مواردی باعث مشکلاتی می‌شود، از معایبی است که صاحبان سوناتا YF به آن اشاره می‌کنند.

جمع‌بندی مزایا و معایب هیوندای سوناتا وای اف

در این مقاله، به بررسی مزایا و معایب هیوندای سوناتا وای اف پرداختیم. هیوندای سوناتا YF، حتی با گذشت بیش از 10 سال از عرضه اولین نسخه، هم‌چنان یکی از بهترین و ارزنده‌ترین سدان‌های خانوادگی متوسط در بازار ایران است. ظاهر جذاب این خودرو، هنوز طرف‌داران زیادی دارد؛ همچنین، مزایایی مانند امنیت بالا و امکانات پرتعداد نیز نباید به‌سادگی فراموش شوند. این ویژگی‌های مثبت، باعث شده است تا سوناتا YF خریداران زیادی در بازار داشته باشد.

در مقابل، تعلیق خشک و کیفیت پایین قطعات کابین، می‌تواند بعضی از خریداران را از خرید این خودرو منصرف کند. درمجموع، اگر دنبال سدان خانوادگی با امکانات سطح بالا و ظاهری جذاب هستید که بازار دست‌دوم خوبی داشته باشد و با تعلیق خشک مشکلی ندارید، سوناتا وای اف قطعاً یک گزینه بسیار خوب برای شما خواهد بود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
مدیر فروش
2 +