پست شده در دانستنی ها

نکات مهم درباره خواباندن طولانی مدت خودرو

توقف و یا به اصطلاح خواباندن طولانی مدت خودرو نیازمند رعایت نکات خاصی است که با رعایت این نکات می‌تواند عمر قطعات فنی خودرو را افزایش داد و ایجاد فرسودگی‌هایی که در اثر عدم توجه به نکات مربوط به توقف طولانی خودرو ایجاد می‌شود را به حداقل رساند.

در کنار نکاتی که باید برای حفظ سلامتی قطعات فنی خودرو رعایت شود، توجه به حفظ سلامت بدنه، رنگ و کابین خودرو هم از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به وضعیتی فعلی و گسترش ویروس کرونا، بسیاری از رفت آمد های درون و برون شهری حذف شده است و بر اساس شرایط قرنطینه خانگی ممکن است خیلی از مالکان برای مدتی طولانی از خودرو خود استفاده نکنند. امداد خودرو ایران در این نوشتار نکاتی مهم را برای رانندگانی که قصد توقف طولانی مدت خودرو خود را دارند بیان می‌کند.

نکات مربوط به حفظ سلامت خودرو در زمان توقف:

1-جای پارک مناسب بیابید یا بسازید

بهتر است اگر قصد خواباندن خودرو برای مدت طولانی دارید، از پارکینگ سرپوشیده خشک و خنک استفاده کنید و اگر چنین امکانی فراهم نیست، از یک کاور یا چادر مخصوص استفاده کنید. قبل از کشیدن، بدنه خودرو را کاملاً تمیز کرده تا بدنه خودرو از هرگونه آلودگی، فضولات پرندگان یا گل و لای که در طولانی مدت موجب پوسیدگی و آسیب دیدن رنگ خودرو می‌شود پاک شود. همچنین اطمینان حاصل کنید که هیچ ماده غذایی یا فاسد شدنی در داخل کابین جا نمانده باشد. خودرو را در محلی مسطح پارک کنید. اگر خودرو مجهز به جعبه‌دنده اتوماتیک است، آن را در وضعیت پارک و اگر گیربکس دستی است، آن را در دنده یک قرار دهید.

2-تعویض روغن و سیالات خودرو پیش از توقف طولانی

اگر برای بیش از 6 ماه قصد متوقف کردن خودرو را دارید، روغن موتور، فیلتر روغن و ضدیخ را تعویض کنید. علاوه بر این، فشار باد تایرها را هم به طور دوره‌ای کنترل کنید.

3-هفته‌ای یک بار خودرو را روشن کنید

برای نگهداری بهتر خودرو در توقف‌های طولانی، هفته‌ای یک بار خودرو را روشن کنید و اجازه دهید موتور گرم شود. بهتر است به مدت 15 دقیقه با خودرو رانندگی کنید اما اگر این امکان وجود ندارد، حتماً خودرو را درجا روشن کنید تا باتری خودرو شارژ شده و جریان روغن در قطعات مختلف خودرو جاری شود.

4-قطعات متحرک خودرو بسیار آسیب پذیرند

لازم به ذکر است که در زمان توقف طولانی خودرو، به خاطر ساکن ماندن قطعات جلوبندی، گیربکس و دیگر قطعات متحرک خودرو و عدم ارتجاع و حرکت قطعات سیستم تعلیق در زمان طولانی منجر به خشک شدن قطعات لاستیکی و کاسه نمدها می‌شود. بنابراین پس از مدتی برای استفاده مجدد باید تمامی این قطعات بازرسی شوند. همچنین ممکن است با استفاده دوباره از خودرو پس از یک دوره توقف طولانی صداهای ناخوشایندی در هنگان چرخاندن فرمان و یا در زمان عبور از دست اندازها از سیستم تعلیق شنیده شود که دلیل آن خشک شدن این قطعات به دلیل توقف طولانی مدت است. بنابراین بهتر است در زمان توقف طولانی مدت خودرو حداقل ماهی یکبار خودرو را حرکت دهید.

5-مراقب تایرها باشید

تایر‎هایی که به مدت طولانی استفاده نمی‎شوند مستعد فرسودگی و خوردگی هستند. علت این امر به خاطر تمرکز وزن خودرو بر روی یک نقطه از تایر است.

پس از قرنطینه چه کنیم؟

برای استفاده دوباره از خودرویی که برای مدتی طولانی متوقف بوده است، لازم است تا ابتدا روغن موتور و فیلتر روغن تعویض شود. چون عمر مفید روغن موتور خودرو حتی در صورت توقف خودرو 6 ماه است.

پس از تعویض روغن موتور و فیلتر روغن، کنترل سطح روغن ترمز، بازبینی عدم وجود نشتی در مدار ترمز که به خاطر فرسودگی واشرها و قطعات لاستیکی رخ می‌دهد، کنترل و در صورت نیاز تعویض روغن گیربکس، کنترل سطح اسید باتری و کنترل تمامی منافذ خودرو و حصول اطمینان از عدم وجود جانورانی که در زمان توقف خودرو می‌توانند در این قسمت‌ها لانه کنند هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×