پست شده در دانستنی ها

علت سرو صدای کلاچ خودرو چیست؟

کلاچ در خودرهایی که با سیستم دنده دستی کار می کنند، یکی از مهمترین قسمت های خودرو است که دارای قطعات مختلفی می باشد. کلاچ خودرو ممکن است بنا به دلایل مختلفی کارایی خود را از دست بدهد. یکی از مشکلاتی که اغلب برای سیستم کلاچ پیش می آید، شنیده شدن صدای اضافی از آن است. این صدا ممکن است به صورت “تق تق” یا به صورت صدای سوت از کلاچ شنیده شود.

یکی از شایع ترین مشکلاتی که ممکن است برای کلاچ خودرو پیش بیاید، شنیدن صدا از کلاچ است. در این حالت راننده به محض اینکه پای خود را روی پدال کلاچ فشار می دهد و یا پای خود را از روی کلاچ بر می دارد، یک صدای سوت مانند یا تق تق از کلاچ خودرو می شوند که در برخی شرایط ممکن است باعث بروز مشکلات جدی برای خودرو و خصوصا سیستم کلاچ و گیربکس شود.

ما در این بخش به بررسی کلیه صداهایی که ممکن است از کلاچ خودرو شنیده شود، خواهیم پرداخت و در نهایت علل شنیده شدن این صداها از سیستم کلاچ شرح خواهیم داد تا با رفع این مشکلات، بتوانید از رانندگی لذت ببرید.

شنیدن صدای سوت در زمانی که کلاچ را رها می کنیم

اگر در هنگامی که خودرو درجا کار می کند، یک صدای سوت مانند از خودرو شنیده می شود و درست زمانی که کلاچ را می فشاریم این صدا قطع می شود، به احتمال بسیار زیاد مشکل از بلبرینگ های کلاچ می باشد. در این شرایط باید بلبرینگ های کلاچ تعویض شوند تا صدای ایجاد شده قطع گردد. هر چه این صدا بلندتر باشد، به معنی این است که بلبرینگ ها نیاز شدیدتری به تعویض دارند. همچنین شل شدن فنرهای کلاچ نیز در برخی مواقع ممکن است چنین صدایی را ایجاد کند. در برخی موارد نیز ممکن است این صدا از بلبرینگ های گیربکس باشد که به علت عدم عملکرد صحیح، این صدا را تولید می کنند.

خرابی بلبرینگ کلاچ یکی از مهمترین عوامل ایجاد صدا در قسمت کلاچ خودرو است

شنیدن صدا در هنگام گرفتن کلاچ

در برخی شرایط نیز ممکن است شنیدن صدا از کلاچ دقیقا برعکس مورد قبل باشد و هنگامی که کلاچ را فشار می دهیم، صدایی از آن بشنویم که معمولا به صورت صدای تق تق می باشد. در این شرایط نیز اولین قطعه ای که ممکن است دچار اشکال شده باشد، بلبرینگ کلاچ می باشد. تمام شدن صفحه کلاچ نیز می تواند دلیل دیگری برای این مشکل باشد که معمولا با تعویض صفحه کلاچ، رفع می گردد.

شنیدن صدا در هنگام رها کردن کلاچ

در برخی شرایط نیز ممکن است هنگام تعویض دنده و در لحظه رها کردن کلاچ صدایی شبیه به تق تق از کلاچ شنیده شود. دلیل شنیده شدن صدا از کلاچ در این صورت می تواند مربوط به سیم کلاچ باشد که با تعویض آن، این مشکل رفع می گردد. در این شرایط ممکن است به دلیل خشکی سیم کلاچ، رها سازی کلاچ با مشکل مواجه شده و همین باعث شود تا کلاچ در هنگام رها شدن، به موتور ضربه بزند که موجب شنیدن چنین صدایی می شود.

کلاچ و صفحه کلاچ در خودرو

شنیدن صدا در هنگام جا زدن دنده

با اینکه این صدا از کلاچ شنیده نمی شود، اما با این حال یکی از دلایل شنیده شدن چنین صدایی از کلاچ خودرو است. در این شرایط ممکن است وجود اشکال در سیستم کلاچ باعث بد جا رفتن دنده ها در خودرو شود که قبلا در رابطه با آن مفصلا صحبت کرده و راه های رفع آن را نیز مورد بررسی قرار داده ایم که از لینک مربوطه قابل مطالعه می باشد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
مدیر فروش
2 +