پست شده در دانستنی ها

روش پولیش وبراق کردن رنگ خودرو چیست؟

شاید شما هم دیده باشید که در نمایشگاه های اتومبیل ، خودروهای دسته دوم که برای فروش گذاشته شدن چقدر رنگ آنها براق و تمیزه و اگه بپرسید به شما می گم ماشین پولیش خورده ، ولی این پولیش زدن ماشین چه مراحلی داره ؟؟؟ و به چه چیزهایی احتیاج داره ؟؟؟

نکته اول :قبل از هرچیز اینو بگم که تو بازار ایران و جهان ۱۰ ها شاید هم ۱۰۰ ها نوع محصولات مراقبتی خودرو از جمله واکس و پولیش با روش های خاص خودشان وجود دارد ولی هیچ کدام تاثیر و ماندگاری این روشی که اینجا آموزش داده میشود را ندارند و البته کم هزینه ترین روش. شاید به نظرشما کار زمان بری بنظر میاد ولی مطمئن باشید پس از اتمام کار و دیدن نتیجه از کاری که انجام دادین لذت خواهید برد.

نکته دوم :شاید دیده باشید که بعضا نقاشان و یا کارواشان این عمل را با دستگاهی که به نام دستگاه اوربیتال که در دو نوع بادی و برقی موجوده انجام می دن که توصیه می شود به هیچ عنوان از این دستگاه ها برای پولیش استفاده نکنید تنها دلیل استفاده این افراد از این دستگاه جهت سریع انجام شدن کار می باشند تا بتوانند درآمد بیشتری از این کار در روز داشته باشند.

وسایل مورد نیاز :

سنباده ۳۰۰۰ فوق نرم

پولیش نرم غفاری

واکس فرمول ۱ اصل امریکایی

شامپو کارواش

یک بسته پنبه بزرگ

مراحل کار :

  1.      در ابتدای کار ماشین خود را کامل بشورید تا هیچ گونه گرد و خاک بر روی بدنه باقی نماند  و اتومبیل را در سایه قرار دهید
  2.      در صورتی که رنگ ماشین شما دارای جرم می باشد و به شدت زبر شده مانند خودروهای کارکرده و یا اتومبیل شما جدید است ولی روی بدنه خودرو گرد رنگ نشسته  شما احتیاج دارید تا بدنه ماشین خودر را سنباده ۳۰۰۰ بزنید یا بر عکس اگر رنگ اتومبیل شما جدید است ولی براق نیست و یا فقط دارای خش های ریز روی بدنه است احتباجی به استفاده از سمباده ۳۰۰۰ ندارید. سمباده ۳۰۰۰ علاوه بر برطرف کردن جرم و کثیفی روی رنگ خش های عمیق ترموجود بر روی رنگ بدنه ماشین را که پولیش قادر به بر طرف کردن آن نیست را بر طرف میکند .

نکته : منظور ما از خش ، خشهاهی است که خش به بدنه فلزی خودرو نرسیده باشد

نحوه استفاده از سنباده ۳۰۰۰

پس از شتشوی ماشین که در ابتدا گفته شد سنباده شماره ۳۰۰۰  را از وسط نصف کنید و داخل یک سطل آب بندازید تا خیس بخورد سپس با  شامپو مخصوص شستشوی خودرو (شامپو کارواش )شروع به شستن خودروی خود با استفاده از سنباده ۳۰۰۰ نمایید یعنی به جای استفاده از ابر یا دستمال برای شستشوی ماشین از سنباده استفاده کنید ، دقت داشته باشید که قرار نیست هیچ گونه فشاری به بدنه خودرو وارد کنید ، فقط و فقط سمباده را کف دست خود قرار دهید و روی بدنه خودرو حرکت دهید

سنباده ۳۰۰۰ چه کاری انجام می ده :

هنگامی که شما سنباده فوق نرم ۳۰۰۰ را بر روی بدنه حرکت می دهید سنباده یک لایه بسیار نازک در حد میکرون از رنگ اتومبیل را برمی دارد

نکته مهم : سمباده ۳۰۰۰ را بیش از یک یا دو بار بر روی خطوط بدنه و لبه های تیز(منظور خطهای از درب موتور یا گلگیر که برای طرح دادن بدنه بر روی قطعات وجود دارد) نکشید به این دلیل که این نقاط هنگام رنگ خوردن چه در کارخانه و یا بیرون از کارخانه درای کمترین ضخامت رنگ می باشد به همین دلیل ممکن است رنگ های این خطوط به طور کامل برداشته شود پس لطفا دقت کنید.

پس از اتمام سنباده زدن مجددا خودرو را با آب ساده بشوید و خشک کنید سپس مرحله سوم را انجام دهید

  1.      نحوه پولیش کردن بدنه :

برای انجام این کار به یک بسته پنبه بزرگ احتیاج دارید و یک قوطی پولیش نرم غفاری .

پس از باز کردن درب قوطی پولیش  ، خمیر موجود را با نوک انگشتان خود را برای روی قستمی از بدنه که می خواهید پولیش کنید در نقاط مختلف بمالید به طوری که خمیر در تمامی قسمت های قطعه پخش شود دقت کنید که پولیش زدن را قطعه به قطعه انجام دهید زیر اگر کل بدنه را خمیر بمالید تا زمانی که مشغول یک قطعه هستید پولیش بقیه قسمت ها بر روی بدنه خشک می شود و دیگر قابل استفاده نیست .از مالیدن پولیش بر روی قسمت های پلاستیکی بدنه خودداری کنید.

در این مرحله هم دقت داشته باشید که خطوط بدنه  و لبه های تیز بدنه را بیش از یک بار پولیش نکنید.

حالا یک تیکه بزرگ از پنبه را از بسته پنبه جدا کنید به طوری که کمی بیشتر از پهنای کف دست شما باشد و به صورت دولایه ، پنبه را بر روی کف دست خود قرار دهید و این دفعه بر خلاف کار با سمباده ۳۰۰۰  با فشار زیاد پولیش مالیده شده روی بدنه را با استفاده از پنبه پاک کنید تا رنگ بدنه براق شود تا ماتی رنگ که توسط سنباده بوجود آمده از بین برود .

  1.      نحوه واکس زدن بدنه با واکس فرمول ۱ :

پس از اتمام پولیش زدن تمام قسمت ها بدنه بهتر است یک بار دیگر بدنه را بشویید و خشک کنید تا چربی پولیش از بدنه پاک  شود  ، سپس به سراغ قوطی واکس فرمولا ۱ خود بروید درب قوطی را باز کرده و با استفاده از ابر موجود بر روی قوطی واکس فرمول ۱ خمیر واکس را بر روی بدنه بمالید به طوری که کل بدنه ماشین را بپوشاند از مالیدن خمیر واکس بر روی قسمت های پلاستیکی بدنه ماشین خودداری کنید.  سپس واکس مالیده شده را به حال خود رها کنید پس از مدتی واکس روی بدنه شروع به خشک شدن و سفید شدن می کند ، پس از خشک شدن کامل خمیر واکس به آرامی با استفاده از یک تیکه پنبه بزرگ از بدنه پاک کنید و بر روی زمین بریزد واکس فرمول به دلیل داشتن مواد طبیعی در داخل فرمول منحصر بفردش علاوه بر براق کردن مانع از نشت خاک و قطرات آب به بدنه ماشین می شود . حالا دست خود را بدنه ماشین خود بکشید تا نرمی رنگ را زیر دست های خود حس کنید ، چند قدم از ماشین فاصله بگیرید و از نتیجه کار خود لذت ببرید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
مدیر فروش
2 +