پست شده در دانستنی ها

جوراب تایر ماشین

پارچه هایی هستند که اطراف تایر ماشین کشیده می شوند و پرده ای را بین چرخ و جاده ایجاد می کنند . این پارچه ها حالت کشسانی دارند و سر جای خود محکم باقی می مانند و نصب آن ها نیز بسیار راحت است . بعضی از جوراب های تایر یک جزء اضافی تر در درون خود دارند که لبه های تایر را پوشش می دهد که از تجمع برف و آلودگی لابلای چرخ جلوگیری خواهد کرد.

نحوه استفاده از جوراب تایر ماشین

آیا می توان جوراب تایر را جایگزین زنجیر چرخ کرد ؟

زمانی که صحبت به زنجیرچرخ ها می رسد ، قانونی وجود دارد که بر اساس آن نباید جوراب ماشین را جایگزین زنجیر چرخ کرد . اگرچه که بعضی از برندهای جوراب تایر وجود دارد که دارای استانداردهای زنجیر چرخ می باشد . ماشین هایی که به تایرهای زمستانی مجهز نیستند یا چهار چرخ نیستند ، باید در زمان برف فقط از زنجیر چرخ استفاده کنند ، نه جوراب تایر.

آیا جوراب تایر سایزهای مختلفی دارد ؟

جوراب تایر به صورت جفتی فروخته می شود و سایزهای آن معمولا برای چرخ هر نوع ماشین و تایر متفاوت است . جوراب تایر نیز مانند زنجیر چرخ باید دقیقا متناسب با سایز تایرها خریداری شود تا فرد را با مشکل روبرو نکند.

جوراب تایر چگونه کار می کند ؟

معمولا جوراب تایر دارای یک بافت پارچه ای است که برای ایجاد کشش استفاده می شود که این کشش از طریق نفوذ کردن لایه نازک آب روی برف یا یخ ایجاد خواهد شد.

این لایه نازک مستقیما به سطوح جاده می چسبد . جوراب تایر در مقایسه با زنجیر چرخ ها، این کشش را روی سطح ایجاد می کنند ، در حالی که زنجیر چرخ ها این کشش را از طریق فشرده کردن سطح به وجود می آورند.

این پارچه به صورت جانبی لایه نازک آب را جدا می کند و یک سایش خشک را به وجود می آورد . در این حالت خارجی ترین لایه پارچه جوراب به سطح برف یا یخ وصل می شود . تایرهای زمستانی نیز دقیقا عملکرد یکسانی با تایرها دارند اما جوراب تایر به طور قابل توجهی سطح بزرگ تری را پوشش می دهد.

هر پیچ روی این جوراب حاوی فیبرهای ترکیبی ، کوچک و بزرگ می باشد که اصطکاک زیادی را در یک منطقه بزرگ با کشش ایجاد می کند.

جوراب تایر یا زنجیر چرخ ؟

این دو در واقع دستگاه هایی هستند که می توانند به عنوان جایگزین برای هم استفاده شوند اما مزیت جوراب تایر این است که از زنجیر چرخ ارزان تر می باشد و نصب راحت تری دارد اما احتمال آسیب دیدگی آن در مکان های خشک بیشتر است . هنگام آسیب دیدگی جوراب ، احتمال پاره شدن آن وجود دارد.

تا چه میزان می توان امنیت را هنگام رانندگی با جوراب تایر برقرار کرد ؟

زمانی که با جوراب تایر رانندگی می کنید ، باید سرعت خود را از حالت حداکثری کاهش دهید . معمولا خود جوراب تایر عاملی برای جلوگیری از سرعت بیش از حد بالا می باشد و فرد در این شرایط با سرعت بین 30 الی 50 کیلومتر رانندگی می کند که بستگی به برند جوراب ، سایز جوراب و نوع ماشین شما دارد.

این محدودیت ها گاهی اوقات قابل تغییر یا جایجایی به صورت دستی یا اتوماتیک هم می باشد . جوراب های تایر روی بسته بندی خود سرعت مجاز را نوشته اند.

سرعت محدود شده در جوراب تایر با زنجیر چرخ تقریبا برابر است.

اتوبوس ها و ماشین های سنگین با جوراب تایر معمولا باید حداکثر سرعت را با جوراب تایر همان 30 کیلومتر قرار دهند.

جوراب تایر به اندازه زنجیر چرخ محدودیت ندارد !

تمام زنجیرچرخ ها از همه برندها قانونی و استاندارد هستند اما این موضوع برای جوراب تایر فقط در انواع خاصی صدق می کند اما مکان هایی هستند که برای زنجیر چرخ محدودیت ایجاد می کنند که برای جوراب تایر ایگونه نیست.

معمولا زنجیر چرخ ها برای ماشین های مجهز به ترمز ABS یا ESC سازگاری بیشتری دارند.

آیا جوراب های تایر برای همه انواع ماشین ها و کامیون ها و تراکتورها استفاده می شود ؟

بله . جوراب تایر نیز مانند زنجیر چرخ در انواع و سایزهای بسیار مختلف و متنوعی موجود است و می تواند انواع چرخ های ماشین سنگین را نیز پوشش دهد . استفاده از آن ها نیز برای تمام انواع ماشین ها قانونی است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
مدیر فروش
2 +