پست شده در دانستنی ها

تفاوت خودرو های یورو 2با یورو4 چیست؟

ر این مقاله بر آن شدیم تا به سوال خیلی از دوستان در مورد خودرو های یورو 2 و خودرو یورو 4 که امروزه بحث داغ خودرو سازان و نیروی انتظامی شده بپردازیم که در ابتدا بایستی یه مقدمه ای راجب این مقاله بنویسم.

 موضوع هواي آلوده در جهان كه بيش تر در شهرهاي بزرگ نمود پيدا كرده است، امروزه به بحث اصلي حوزه صنعت و محيط زيست تبديل شده است، به طوري كه براي مثال، چند دوره اخير نمايشگاه‌هاي بزرگ خودرو در جهان با محوريت و زمينه اصلي «هواي پاك» و «محيط زيست» برگزار مي‌شوند. در اين ميان، شركت‌هاي خودروساز داخلي نيز بنا بر وظيفه اجتماعي خود و مقررات حاكم، در صددند تا حد امكان محصولات خود را به تجهيزات و استانداردهاي كنترل آلايندگي مجهز سازند تا در كاهش مضرات اين پديده در كشور، سهمي ايفا كنند.این استانداردهای آلایندگی در اصل میزان مجاز برای انتشار گازهای آلاینده‌ خودروی نو که در کشورهای اتحادیه اروپا فروخته می‌شوند را تعریف می‌کند.انتشار اکسیدهای نیتروژن (NOx)، هیدروکربن‌ها (THC)، هیدروکربن‌های بدون متان (NMHC)، مونوکسید کربن(CO) و ذرات معلق (PM) را در این استانداردها لحاظ می‌شوند. استاندارد بودن موتور خودرو با تست موتور در یک چرخه آزمون معین، بررسی می‌شود. موتورهایی که با این استاندارد مطابقت نداشته باشند قابل فروش در اروپا نیستند.

آلاينده های اصلی

 1- ذرات معلق ((Particulate Matters

 ذرات معلق به گروهی از ذرات جامد يا مايع اطلاق می شود که به اندازه کافی برای معلق ماندن در هوا سبک باشند. بعضی ذرات مثل دوده سمی نیستند وليکن بعضی ذرات مثل آزبست سمی اند. مهم‌ترين مشکل ذرات معلق، باقی ماندن تا مدتی در جو زمين است: قطر بيش‌تر از 10 ميکرون پس از يک يا چند روز انتشار روی زمين می نشيند و ذرات کوچک تر و سبک‌تر با قطر کم تر از یک ميکرون چندين هفته در هوا می ماند.

2- منوکسيد کربن ((CO

گازی است بی‌رنگ، بی‌بو و سمی كه از احتراق ناقص سوخت های کربن دار به وجود می آيد. غلظت اين گاز در مناطق اصلی شهرهاکه تعداد خودروها زياد است، بيش‌ترين مقدار است. منوکسيد کربن پايداری زيادی در جو ندارد.

3- دی‌اکسيد گوگرد(SO2)

گازی است بی رنگ كه بيش‌تر، از سوختن سوخت‌های حاوی گوگرد نظير زغال سنگ و نفت پديد می آيد. اين گاز می تواند اکسيد شده و آلاينده ثانويه نظير تري‌اكسيد گوگرد به وجود آورد. از ترکيب اين گاز با آب موجود در هوای مرطوب، اسيد بسيار خورنده، اسيد سولفوريک تشکيل می شود.

4- اکسيدهای نيتروژن ( (NOx

 زماني‌که اکسيژن هوا با نيتروژن موجود در دمای بالا احتراق ترکيب شود، اكسيد نيتروژن به وجود می آيد. دوآلاينده مهم آن، مونوكسيد و دي‌اكسيد نيتروژن هستند. از ترکيب اين گاز با آب موجود در هوای مرطوب، اسيد بسيار خورنده، اسيد نيتريک تشکيل می شود. منابع اصلی اكسيدهاي نيتروژن، خودروها، نيروگاه‌ها و سيستم دفع زباله است. 

5- ترکيبات آلی فرّار ( (VOC 

تركيبات فرار، گروهی از ترکيبات آلی است که انواع هيدروکربن‌ها را نيز شامل می شوند. اين گروه گاهی به گروه متان و گروه هيدروکربن های غير متان تقسيم می شود. تركيبات فرار در دمای اتاق ممکن است به سه حالت جامد، مايع و گاز موجود باشد. بيش‌ترين مقدار در اين ترکيبات را متان که خطری برای سلامتی ندارد، تشکيل می دهد. بعضی از voc ها جذب کننده قوی اشعه مادون قرمز هستند و به اثر گل‌خانه ای و گرم شدن زمين کمک می کنند.

استاندارد یورو 2 و یورو 4

استاندارد یورو 2 و یورو 4 در اصل استاندارد آلایندگی هواست و به دید من ارتباطی به مردم نداره جزء سلامتیشون منظورم اینه که مردم نباید اختلاف چند میلیونی بابت این قطعه پرداخت کنند و این وظیفه کارخانه سازنده اس که  طبق تعهدش و سودآوریش خودروهایی پاک تولید کنه و به مردم نحویل بده در اصل این چرخه کامل نمی شه مگر اینکه حتی استاندارد آلایندگی بنزین یورو 2 در حد یورو 2 باشه نه بیشتر!!!

در حالی که بسیاری دم از عرضه خودرو با استاندارد یورو 4 می زنن کجاس بنزین یورو 4 ؟و کدام جایگاه ها عرضه می کنند این در حالی است که خودرو سازان در این سالها پا فرا تر گذاشته و ایربگ خودرو ها را کم می کنند همانند تندر 90 ولی صحبت از سلامتی و حفظ محیط زیست!

در انتها مقاله خودرو های یورو 2 و یورو 4 جزء در کاتالیزور و سنسور گاز اکسیژن خودرو (میزان خروجی گازهای سمی متساعد از سوخت بنزین خودرو) هیچ تفاوتی ندارند از نظر طراحی و یا حجم موتور و میزان قدرت خودرو و یا کشش خودرو و…

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
مدیر فروش
2 +